or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Circuit-Lock® HBLDS10SSAC Square Top Standard Unfused Enclosed Disconnect Switch, 600 VAC, 50 hp
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Circuit-Lock® HBLDS10SSAC Square Top Standard Unfused Enclosed Disconnect Switch, 600 VAC, 50 hp
SKU819873
MFGR #HBLDS10SSAC
Your Cost: $1,070.73/ea
List: Hubbell® Stainless Steel Disconnect Switch is the latest addition to the Circuit-Lock® family of switched enclosures. The product has been certified by NSF International for hygiene applications in food and beverage processing. The enclosures are designed to withstand harsh environments with exposure to water, chemicals, oils and frequent washdowns. The enclosures feature 304 Series Stainless Steel and are UL Listed Type 4X and 12. The DIN rail mounted switch accommodates up to two auxiliary contacts for control circuit applications. The high visibility red handle can be locked in the OFF position for compliance with OSHA lockout/ tagout requirements.
Hubbell® Stainless Steel Disconnect Switch is the latest addition to the Circuit-Lock® family of switched enclosures. The product has been certified by NSF International for hygiene applications in food and beverage processing. The enclosures are designed to withstand harsh environments with exposure to water, chemicals, oils and frequent washdowns. The enclosures feature 304 Series Stainless Steel and are UL Listed Type 4X and 12. The DIN rail mounted switch accommodates up to two auxiliary contacts for control circuit applications. The high visibility red handle can be locked in the OFF position for compliance with OSHA lockout/ tagout requirements.
Action Snap Actuator Lever Actuator Type Lever Operated Amperage Rating 100 A Application Labelless ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBLDS10SSAC Contact Configuration Two Position Contact Form 2-Position Country of Origin PL Currency USD Enclosure Type 4X, IP69k Enclosure Type NEMA 4X/12/IP69K EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 10.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.76 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509025 Height 7.90 in Height [Metric] 20.0660 cm Horsepower 50 hp Length 13.30 in Length [Metric] 33.7820 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting Mounting Feet Mounting Type Feet Number Of Poles 3 Phase 3 Returnable N Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL 746CNSFCSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Circuit-Lock Switch Type Lever Terminal Type Screw Type Disconnect Switches UNSPSC 39122205 UPC 11 78358537259 UPC 12 783585372594 Voltage Rating 600 V Width 9.40 in Width [Metric] 23.8760 cm Labelless Standard Product with HBLAC1 Aux Contact Formed in nonporous 304 stainless steel Fixed offset 1/4 in mounting feet meet NEC airspace requirements for metal enclosures Labelless markings on the cover Highly visible red handle which meets OSHA lockout/tagout capabilities Cover cannot be removed with switch in the "ON" position Internal frame automatically bonds all grounds Molded in conduit opening and field installed hub Reversible interior accommodates top or bottom conduit opening
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Actuator | Lever |
| Actuator Type | Lever Operated |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | Labelless |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLDS10SSAC |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Form | 2-Position |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| Enclosure | Type 4X, IP69k |
| Enclosure Type | NEMA 4X/12/IP69K |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 10.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509025 |
| Height | 7.90 in |
| Height [Metric] | 20.0660 cm |
| Horsepower | 50 hp |
| Length | 13.30 in |
| Length [Metric] | 33.7820 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | Mounting Feet |
| Mounting Type | Feet |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL 746CNSFCSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Circuit-Lock |
| Switch Type | Lever |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Disconnect Switches |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 78358537259 |
| UPC 12 | 783585372594 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 9.40 in |
| Width [Metric] | 23.8760 cm |
| Labelless |
| Standard Product with HBLAC1 Aux Contact |
| Formed in nonporous 304 stainless steel |
| Fixed offset 1/4 in mounting feet meet NEC airspace requirements for metal enclosures |
| Labelless markings on the cover |
| Highly visible red handle which meets OSHA lockout/tagout capabilities |
| Cover cannot be removed with switch in the "ON" position |
| Internal frame automatically bonds all grounds |
| Molded in conduit opening and field installed hub |
| Reversible interior accommodates top or bottom conduit opening |