or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems CFB6G30 SystemOne™ CFB Standard Floor Box, Steel, 33 cu-in, 6 Gangs, 12 Knockouts
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems CFB6G30 SystemOne™ CFB Standard Floor Box, Steel, 33 cu-in, 6 Gangs, 12 Knockouts
SKU872470
MFGR #CFB6G30
Your Cost: $398.37/ea
List: Increased power, data and AV capacity is what the Hubbell® SystemOne™ 6-Gang recessed concrete floor box was designed to handle. Four styles allow the floor box to work within almost any commercial application to enhance connectivity. Rectangular and round covers are available in a variety of finishes that work with any aesthetic or finish.
Increased power, data and AV capacity is what the Hubbell® SystemOne™ 6-Gang recessed concrete floor box was designed to handle. Four styles allow the floor box to work within almost any commercial application to enhance connectivity. Rectangular and round covers are available in a variety of finishes that work with any aesthetic or finish.
Application For Use in Concrete Floors ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Through Cover Cable Entry Size Knockout Capacity 33 in³ Catalog Number CFB6G30 Color Metallic Construction Fabricated Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 17.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.71 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Length 21.50 in Length [Metric] 54.6100 cm Manufacturer Hubbell Material Stamped Steel Mounting Cast Into Concrete Number of Gangs 6 Returnable N Series CFB Shape Rectangular Standard cULus;UL514 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514UL 514AcULus Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Recessed Concrete Floor Boxes Type Above Grade Fully Adjustable Folded Standard UNSPSC 39121307 UPC 11 78358554094 UPC 12 783585540948 Width 15.40 in Width [Metric] 39.1160 cm Number of Knockouts 36
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Use in Concrete Floors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Cover |
| Cable Entry Size | Knockout |
| Capacity | 33 in³ |
| Catalog Number | CFB6G30 |
| Color | Metallic |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 17.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.71 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Length | 21.50 in |
| Length [Metric] | 54.6100 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Stamped Steel |
| Mounting | Cast Into Concrete |
| Number of Gangs | 6 |
| Returnable | N |
| Series | CFB |
| Shape | Rectangular |
| Standard | cULus;UL514 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514UL 514AcULus Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Recessed Concrete Floor Boxes |
| Type | Above Grade Fully Adjustable Folded Standard |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358554094 |
| UPC 12 | 783585540948 |
| Width | 15.40 in |
| Width [Metric] | 39.1160 cm |
| Number of Knockouts | 36 |