or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems CFB4G30RCR SystemOne CFB Corrosion Resistant Recessed Standard Sized Concrete Floor Box, Aluminium, 32.5 cu-in
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems CFB4G30RCR SystemOne CFB Corrosion Resistant Recessed Standard Sized Concrete Floor Box, Aluminium, 32.5 cu-in
SKU867487
MFGR #CFB4G30RCR
Your Cost: $372.62/ea
List: SystemOne Concrete Floor Box, Corrosion Resistant Recessed Standard Sized, Series: CFB, 4 Gangs, 8 Knockouts, 3/4 to 1-1/4 in Knockout, Surface Mount, 32.5 cu-in, Aluminium, Green Epoxy Paint, Metallic, 12.08 in L x 11.2 in W x 3.75 in H
SystemOne Concrete Floor Box, Corrosion Resistant Recessed Standard Sized, Series: CFB, 4 Gangs, 8 Knockouts, 3/4 to 1-1/4 in Knockout, Surface Mount, 32.5 cu-in, Aluminium, Green Epoxy Paint, Metallic, 12.08 in L x 11.2 in W x 3.75 in H
Application For Use in Concrete Floors ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Through Cover Cable Entry Size Knockout Capacity 32.5 in³ Catalog Number CFB4G30RCR Color Metallic/Green Epoxy Paint Construction Fabricated Country of Origin US Currency USD Diameter 3 in Dimensions 12.08 in L x 11.2 in W x 3.75 in H EU RoHS Indicator N Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 12.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 5.56 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.80 in Height [Metric] 12.1920 cm Knockout Size 1/2 to 2 in Length 14.10 in Length [Metric] 35.8140 cm Manufacturer Hubbell Material Steel Mounting Mounts to Box Mounting Type Ceiling Number of Gangs 4 Number of Knockouts 8 Returnable N Shape Round Size 4-Gang Standard cULus;UL514 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Recessed Concrete Floor Boxes Type Corrosion Resistant On-Grade UNSPSC 39121307 UPC 11 78358544730 UPC 12 783585447308 Width 14.00 in Width [Metric] 35.5600 cm For Use in Concrete Floors Round Cover Version Designed for applications requiring up to 2 in conduits Stamped steel construction, exterior coated with fusion bonded epoxy paint for on-grade use Pre and post pour adjustment Patent pending, labor saving, easy mount device plates 3 in round cover 3-3/4 in minimum depth of pour 2-1/2 in depth behind mounting plate Die-cast aluminum access cover material Polypropylene yellow plastic concrete cover
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use in Concrete Floors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Cover |
| Cable Entry Size | Knockout |
| Capacity | 32.5 in³ |
| Catalog Number | CFB4G30RCR |
| Color | Metallic/Green Epoxy Paint |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Diameter | 3 in |
| Dimensions | 12.08 in L x 11.2 in W x 3.75 in H |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 12.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.56 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.80 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Knockout Size | 1/2 to 2 in |
| Length | 14.10 in |
| Length [Metric] | 35.8140 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Steel |
| Mounting | Mounts to Box |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number of Gangs | 4 |
| Number of Knockouts | 8 |
| Returnable | N |
| Shape | Round |
| Size | 4-Gang |
| Standard | cULus;UL514 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Recessed Concrete Floor Boxes |
| Type | Corrosion Resistant On-Grade |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358544730 |
| UPC 12 | 783585447308 |
| Width | 14.00 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| For Use in Concrete Floors |
| Round Cover Version |
| Designed for applications requiring up to 2 in conduits |
| Stamped steel construction, exterior coated with fusion bonded epoxy paint for on-grade use |
| Pre and post pour adjustment |
| Patent pending, labor saving, easy mount device plates |
| 3 in round cover |
| 3-3/4 in minimum depth of pour |
| 2-1/2 in depth behind mounting plate |
| Die-cast aluminum access cover material |
| Polypropylene yellow plastic concrete cover |