or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems CA3430 Replacement Cover Assembly, 2 in H, Thermoplastic, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems CA3430 Replacement Cover Assembly, 2 in H, Thermoplastic, Gray
SKU64345
MFGR #CA3430
Your Cost: $62.73/ea
Hubbell® Cover Assembly, Replacement, 2 in Height, Thermoplastic, Gray
Hubbell® Cover Assembly, Replacement, 2 in Height, Thermoplastic, Gray
Application For 3 and 4-Wire 30 and 32 Amp ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number CA3430 Color Gray Country of Origin PR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 3.40 in Height [Metric] 8.6360 cm Length 5.10 in Length [Metric] 12.9540 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating Non-NEMA Returnable Y Standard UL 498, IEC 309-1 and 309-2 Standards UL 498 Listed, IEC 309-1, 309-2 Approved Stock Status NONSTOCK Sub Brand IEC 309 Pin and Sleeve Devices, C-Series, Accessory Type Cover Assemblies UNSPSC 39121406 UPC 11 78358549020 UPC 12 783585490205 Width 5.20 in Width [Metric] 13.2080 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For 3 and 4-Wire 30 and 32 Amp |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CA3430 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 3.40 in |
| Height [Metric] | 8.6360 cm |
| Length | 5.10 in |
| Length [Metric] | 12.9540 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 498, IEC 309-1 and 309-2 |
| Standards | UL 498 Listed, IEC 309-1, 309-2 Approved |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | IEC 309 Pin and Sleeve Devices, C-Series, Accessory |
| Type | Cover Assemblies |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358549020 |
| UPC 12 | 783585490205 |
| Width | 5.20 in |
| Width [Metric] | 13.2080 cm |