or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems BA4233 Deep Fully Adjustable Concrete Floor Box, Cast Iron, 36.5 cu-in, 2 Gangs, 6 Knockouts
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems BA4233 Deep Fully Adjustable Concrete Floor Box, Cast Iron, 36.5 cu-in, 2 Gangs, 6 Knockouts
SKU91774
MFGR #BA4233
Your Cost: $244.81/ea
List: Concrete Floor Box, Deep Fully Adjustable, 2 Gangs, 1 Knockout, 3/4 in Knockout, From Top Cable Entry, Rectangle, Surface Mount, 36.5 cu-in, Cast Iron, Aluminium, Gray, 8.06 in L x 4.84 in W x 3.38 in H
Concrete Floor Box, Deep Fully Adjustable, 2 Gangs, 1 Knockout, 3/4 in Knockout, From Top Cable Entry, Rectangle, Surface Mount, 36.5 cu-in, Cast Iron, Aluminium, Gray, 8.06 in L x 4.84 in W x 3.38 in H
Application Multi Service In-Floor Delivery Systems ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry From Top Cable Entry Size From Top Capacity 36.5 in³ Catalog Number BA4233 Color Gray Construction Case Iron Country of Origin US Cubic Capacity 36.5 Cubic Inches per Gang in3 Currency USD Dimensions 8.06 in L x 4.84 in W x 3.38 in H EU RoHS Indicator N Finish Aluminum Gross Weight Per Pack 8.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 5.60 in Height [Metric] 14.2240 cm Knockout Size 3/4 in Length 9.30 in Length [Metric] 23.6220 cm Manufacturer Hubbell Material Cast Iron Mounting Cast Into Concrete Mounting Type Cast Into Concrete/Flush Number of Gangs 2 Number of Knockouts 6 Returnable N Shape Rectangular Size 3-Gang Standard UL/CSA;UL514 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 File No. E92074CSA File No. LR18416 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Flush Concrete Floor Boxes Type Deep Fully Adjustable Standard Sized UNSPSC 39121307 UPC 11 78358510630 UPC 12 783585106304 Width 4.70 in Width [Metric] 11.9380 cm Multi Service In-Floor Delivery Systems Fully Adjustable Corrosion resistant for on-grade applications Adjustable before and after concrete pour 3-3/4 in minimum depth of pour Standard box hubs/knockouts 1.25 in before pour adjustability 0.63 in after pour adjustability Fully box adjustability 3/4 in six-way threaded conduit hubs Corrosion-resistant for on-grade applications Adjustable before and after concrete pour For multi service in-floor delivery systems
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Multi Service In-Floor Delivery Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | From Top |
| Cable Entry Size | From Top |
| Capacity | 36.5 in³ |
| Catalog Number | BA4233 |
| Color | Gray |
| Construction | Case Iron |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 36.5 Cubic Inches per Gang in3 |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.06 in L x 4.84 in W x 3.38 in H |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 8.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 5.60 in |
| Height [Metric] | 14.2240 cm |
| Knockout Size | 3/4 in |
| Length | 9.30 in |
| Length [Metric] | 23.6220 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Cast Iron |
| Mounting | Cast Into Concrete |
| Mounting Type | Cast Into Concrete/Flush |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Knockouts | 6 |
| Returnable | N |
| Shape | Rectangular |
| Size | 3-Gang |
| Standard | UL/CSA;UL514 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 File No. E92074CSA File No. LR18416 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Flush Concrete Floor Boxes |
| Type | Deep Fully Adjustable Standard Sized |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358510630 |
| UPC 12 | 783585106304 |
| Width | 4.70 in |
| Width [Metric] | 11.9380 cm |
| Multi Service In-Floor Delivery Systems |
| Fully Adjustable |
| Corrosion resistant for on-grade applications |
| Adjustable before and after concrete pour |
| 3-3/4 in minimum depth of pour |
| Standard box hubs/knockouts |
| 1.25 in before pour adjustability |
| 0.63 in after pour adjustability |
| Fully box adjustability |
| 3/4 in six-way threaded conduit hubs |
| Corrosion-resistant for on-grade applications |
| Adjustable before and after concrete pour |
| For multi service in-floor delivery systems |