or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems B2437 Fully Adjustable Floor Box, Cast Iron, 30 cu-in, 1 Gangs, 4 Knockouts
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems B2437 Fully Adjustable Floor Box, Cast Iron, 30 cu-in, 1 Gangs, 4 Knockouts
SKU26384
MFGR #B2437
Your Cost: $123.90/ea
List: Hubbell® Floor Box, Fully Adjustable, 1 Gang, 4 Knockouts, 3/4 in Knockout, Knockout Cable Entry, Rectangle, Flush Mount, 30 cu-in, Cast Iron, Powder Coated, Gray, 2.88 in H
Hubbell® Floor Box, Fully Adjustable, 1 Gang, 4 Knockouts, 3/4 in Knockout, Knockout Cable Entry, Rectangle, Flush Mount, 30 cu-in, Cast Iron, Powder Coated, Gray, 2.88 in H
Application Single Service In-Floor Delivery Systems ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry From Top Cable Entry Size Knockout Capacity 30 in³ Catalog Number B2437 Color Brass Flange Construction Case Iron Country of Origin US Cubic Capacity 30.0 Cubic Inches in3 Currency USD Dimensions 4.69 in L x 4.69 in W x 2.9 in H EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Brass Gross Weight Per Pack 4.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.25 in Height [Metric] 10.7950 cm Knockout Size 3/4 in Length 5.12 in Length [Metric] 13.0048 cm Manufacturer Hubbell Material Cast Iron Mounting Cast Into Concrete Mounting Type Flush Number of Gangs 1 Number of Knockouts 4 Returnable N Shape Rectangular Size 1-gang Standard UL/CSA;UL514 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E92074CSA File No. LR18416 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Flush Concrete Floor Boxes Type Deep/Shallow Fully Adjustable UNSPSC 39121307 UPC 11 78358510060 UPC 12 783585100609 Width 5.12 in Width [Metric] 13.0048 cm Single Service In-Floor Delivery Systems Fully Adjustable Corrosion-resistant for on-grade applications Adjustable before and after concrete pour Brass trim ring Concrete floor box
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Single Service In-Floor Delivery Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | From Top |
| Cable Entry Size | Knockout |
| Capacity | 30 in³ |
| Catalog Number | B2437 |
| Color | Brass Flange |
| Construction | Case Iron |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 30.0 Cubic Inches in3 |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.69 in L x 4.69 in W x 2.9 in H |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated Brass |
| Gross Weight Per Pack | 4.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.25 in |
| Height [Metric] | 10.7950 cm |
| Knockout Size | 3/4 in |
| Length | 5.12 in |
| Length [Metric] | 13.0048 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Cast Iron |
| Mounting | Cast Into Concrete |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Knockouts | 4 |
| Returnable | N |
| Shape | Rectangular |
| Size | 1-gang |
| Standard | UL/CSA;UL514 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E92074CSA File No. LR18416 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Flush Concrete Floor Boxes |
| Type | Deep/Shallow Fully Adjustable |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358510060 |
| UPC 12 | 783585100609 |
| Width | 5.12 in |
| Width [Metric] | 13.0048 cm |
| Single Service In-Floor Delivery Systems |
| Fully Adjustable |
| Corrosion-resistant for on-grade applications |
| Adjustable before and after concrete pour |
| Brass trim ring |
| Concrete floor box |