or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems 074011188 STR MALE, DCG, 2.8-3
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems 074011188 STR MALE, DCG, 2.8-3
SKU302242
MFGR #074011188
Your Cost: $887.44/ea
Deluxe cord grips help to alleviate pull tension on terminals, control cable arc-of-bend, prevent cord pull-out and provide a liquidtight seal. They are offered with either aluminum, stainless steel or nylon fittings in a variety of configurations and NPT thread sizes. Additionally, a completely non-metallic product is available.
Deluxe cord grips help to alleviate pull tension on terminals, control cable arc-of-bend, prevent cord pull-out and provide a liquidtight seal. They are offered with either aluminum, stainless steel or nylon fittings in a variety of configurations and NPT thread sizes. Additionally, a completely non-metallic product is available.
Application Straight Male- Form 8 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type Jacketed Catalog Number 074011188 Color Metallic Connection Type MNPT Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326200090 Height 5.25 in Height [Metric] 13.3350 cm Length 28.50 in Length [Metric] 72.3900 cm Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 898D/899DNECCSA CertifiedUL 94-HBUL94 V-2 Flammability RatingHazardous Location per Class I Div 2, Class II Div 1, 2, Class III Div 1, 2 Type Straight Male Thread UNSPSC 39121431 UPC 11 78358533063 UPC 12 783585330631 Width 5.25 in Width [Metric] 13.3350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Material Aluminum Fittings, Stainless Steel Mesh Trade Size 3 in Mounting Locknut or Tapped Opening Number Of Conductors Single Sub Brand Kellems Wire Management
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Straight Male- Form 8 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | Jacketed |
| Catalog Number | 074011188 |
| Color | Metallic |
| Connection Type | MNPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326200090 |
| Height | 5.25 in |
| Height [Metric] | 13.3350 cm |
| Length | 28.50 in |
| Length [Metric] | 72.3900 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 898D/899DNECCSA CertifiedUL 94-HBUL94 V-2 Flammability RatingHazardous Location per Class I Div 2, Class II Div 1, 2, Class III Div 1, 2 |
| Type | Straight Male Thread |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78358533063 |
| UPC 12 | 783585330631 |
| Width | 5.25 in |
| Width [Metric] | 13.3350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Aluminum Fittings, Stainless Steel Mesh |
| Trade Size | 3 in |
| Mounting | Locknut or Tapped Opening |
| Number Of Conductors | Single |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |