or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems 07310006 2-Eyelet Standard Cord Connector With I-Grips, 1 to 1-1/4 in Dia Cable Openings, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems 07310006 2-Eyelet Standard Cord Connector With I-Grips, 1 to 1-1/4 in Dia Cable Openings, Steel
SKU92136
MFGR #07310006
Your Cost: $72.71/ea
Kellems strain relief grips are designed to prevent tension from being transmitted to joints and terminals on electrical cord, cable and conduit. In most applications, a Kellems grip for strain relief is stronger than the cable itself and gives much greater security than the use of a fitting alone. Kellems grips for strain relief help make electrical systems safer and save money by minimizing downtime from costly electrical failure due to cable pull-out. Kellems grips also aid in compliance with the National electric Code's terminal tension protection requirements.
Kellems strain relief grips are designed to prevent tension from being transmitted to joints and terminals on electrical cord, cable and conduit. In most applications, a Kellems grip for strain relief is stronger than the cable itself and gives much greater security than the use of a fitting alone. Kellems grips for strain relief help make electrical systems safer and save money by minimizing downtime from costly electrical failure due to cable pull-out. Kellems grips also aid in compliance with the National electric Code's terminal tension protection requirements.
Application Light Duty ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Size 1.00"-1.25" (2.54-3.17) Catalog Number 07310006 Color Metallic Construction Woven Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326200090 Height 0.50 in Height [Metric] 1.2700 cm Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Mounting Mounts on Cord Grip Returnable Y Size Standard Sized Standard UL Listed Standards CSA Certified, UL Listed Sub Brand Kellems Wire Management Type Eyelets (2) UNSPSC 39121719 UPC 11 78358533219 UPC 12 783585332192 Width 0.50 in Width [Metric] 1.2700 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Material Galvanized Steel Mesh for Insulated Cables, Plastic Coated Light Duty Plastic Coated Mesh Controls cable arc of bend Easily attached to Insulgrip® plug and connector body
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Light Duty |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Size | 1.00"-1.25" (2.54-3.17) |
| Catalog Number | 07310006 |
| Color | Metallic |
| Construction | Woven |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326200090 |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Mounting | Mounts on Cord Grip |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized |
| Standard | UL Listed |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Type | Eyelets (2) |
| UNSPSC | 39121719 |
| UPC 11 | 78358533219 |
| UPC 12 | 783585332192 |
| Width | 0.50 in |
| Width [Metric] | 1.2700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Galvanized Steel Mesh for Insulated Cables, Plastic Coated |
| Light Duty |
| Plastic Coated Mesh |
| Controls cable arc of bend |
| Easily attached to Insulgrip® plug and connector body |