or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems 02416001 Closed Mesh Light Duty Service Drop Single Weave Universal Single Eye Support Grip
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems 02416001 Closed Mesh Light Duty Service Drop Single Weave Universal Single Eye Support Grip
SKU92137
MFGR #02416001
Your Cost: $30.59/ea
They are used to hold the weight of electrical cable as it hangs in a vertical, sloping or horizontal position. Electrical cable must be supported, or its dead weight can cause excessive strain or pullout at the connections resulting in power failure. Support grips also absorb additional strain from flexure, vibration, expansion and contraction. Kellems support grips listed in this catalog are made of high grade, non-magnetic tin-coated bronze strand. Stainless steel grips, made of alloy 302-304 series stainless are for severe service or unusual environmental conditions. For exceptional immunity to rust and corrosion with superior strength and flexibility for heavy duty support application in harsh environments available upon request.
They are used to hold the weight of electrical cable as it hangs in a vertical, sloping or horizontal position. Electrical cable must be supported, or its dead weight can cause excessive strain or pullout at the connections resulting in power failure. Support grips also absorb additional strain from flexure, vibration, expansion and contraction. Kellems support grips listed in this catalog are made of high grade, non-magnetic tin-coated bronze strand. Stainless steel grips, made of alloy 302-304 series stainless are for severe service or unusual environmental conditions. For exceptional immunity to rust and corrosion with superior strength and flexibility for heavy duty support application in harsh environments available upon request.
Application Single Eye ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 02416001 Color Metallic Construction Woven Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Eye Length 3 in Eye Type Single Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326200090 Height 0.30 in Height [Metric] 0.7620 cm Length 8.40 in Length [Metric] 21.3360 cm Mesh Type Closed Single Weave Mounting Screw Hook or Beam Clamp Returnable Y Size Standard Sized Standard CSA Certified Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, CSA Certified Sub Brand Kellems Wire Management Type Service Drop Grips UNSPSC 39121719 UPC 11 78358533221 UPC 12 783585332215 Width 1.75 in Width [Metric] 4.4450 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Cable Size .23"-.31" (.58-.79) Load Capacity 70 lb Material Stainless Steel Mesh Length 3-3/4 in Single Eye Closed Mesh Strand equalizers position wires for equal loading throughout grip length Strand equalizers position wires for equal loading throughout grip length
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Single Eye |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 02416001 |
| Color | Metallic |
| Construction | Woven |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Eye Length | 3 in |
| Eye Type | Single |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326200090 |
| Height | 0.30 in |
| Height [Metric] | 0.7620 cm |
| Length | 8.40 in |
| Length [Metric] | 21.3360 cm |
| Mesh Type | Closed Single Weave |
| Mounting | Screw Hook or Beam Clamp |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized |
| Standard | CSA Certified |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, CSA Certified |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Type | Service Drop Grips |
| UNSPSC | 39121719 |
| UPC 11 | 78358533221 |
| UPC 12 | 783585332215 |
| Width | 1.75 in |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Cable Size | .23"-.31" (.58-.79) |
| Load Capacity | 70 lb |
| Material | Stainless Steel |
| Mesh Length | 3-3/4 in |
| Single Eye |
| Closed Mesh |
| Strand equalizers position wires for equal loading throughout grip length |
| Strand equalizers position wires for equal loading throughout grip length |