or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems 02401020 2401020 Closed Mesh Single Eye Standard Duty Woven Support Grip, 5000 lb Load, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems 02401020 2401020 Closed Mesh Single Eye Standard Duty Woven Support Grip, 5000 lb Load, Stainless Steel
SKU285927
MFGR #02401020
$/ea
Wiring Device-Kellems Support Grip, Closed Mesh Single Eye Standard Duty Woven, 5000 lb, 1.75 to 1.99 in Cable, 19 in Mesh Length, Stainless Steel, Metallic
Wiring Device-Kellems Support Grip, Closed Mesh Single Eye Standard Duty Woven, 5000 lb, 1.75 to 1.99 in Cable, 19 in Mesh Length, Stainless Steel, Metallic
Application Single Eye ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 02401020 Color Metallic Construction Woven Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326200090 Height 1.62 in Height [Metric] 4.1148 cm Length 37.75 in Length [Metric] 95.8850 cm Mounting Screw Hook or Beam Clamp Returnable Y Size Standard Sized Standard CSA Certified Standards CSA Certified Sub Brand Kellems Wire Management Type Single Eye UNSPSC 39121719 UPC 11 78358530924 UPC 12 783585309248 Width 4.85 in Width [Metric] 12.3190 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Cable Size 1.75"-1.99" (4.44-5.05) in Material Stainless Steel Single Eye Closed Mesh Strand equalizers position wires for equal loading throughout grip length Eye assemblies provide eye reinforcement at support hardware
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Single Eye |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 02401020 |
| Color | Metallic |
| Construction | Woven |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326200090 |
| Height | 1.62 in |
| Height [Metric] | 4.1148 cm |
| Length | 37.75 in |
| Length [Metric] | 95.8850 cm |
| Mounting | Screw Hook or Beam Clamp |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized |
| Standard | CSA Certified |
| Standards | CSA Certified |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Type | Single Eye |
| UNSPSC | 39121719 |
| UPC 11 | 78358530924 |
| UPC 12 | 783585309248 |
| Width | 4.85 in |
| Width [Metric] | 12.3190 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Cable Size | 1.75"-1.99" (4.44-5.05) in |
| Material | Stainless Steel |
| Single Eye |
| Closed Mesh |
| Strand equalizers position wires for equal loading throughout grip length |
| Eye assemblies provide eye reinforcement at support hardware |