or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® Twist-Lock® HBL25W49 Locking Connector, 250 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Hubbell® Twist-Lock® HBL25W49 Locking Connector, 250 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU1499533
MFGR #HBL25W49
Your Cost: $60.70/ea
List: Hubbell® Twist-Lock® Locking Connector, 250 VAC, 15 A, 1.5 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 4/4X/6/6P, Grade: Commercial/Industrial, IP65/IP66/IP67 Enclosure, 0.3 to 0.625 in Cord Dia, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Thermoplastic, Yellow, 4.62 in H
Hubbell® Twist-Lock® Locking Connector, 250 VAC, 15 A, 1.5 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 4/4X/6/6P, Grade: Commercial/Industrial, IP65/IP66/IP67 Enclosure, 0.3 to 0.625 in Cord Dia, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Thermoplastic, Yellow, 4.62 in H
Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL25W49 Conductor Range #14AWG to #12AWG Connection Terminal Screws Cord Diameter 0.3 to 0.625 in Country of Origin CN Currency USD Dimensions 4.62 in H Enclosure IP65/IP66/IP67 Environmental Conditions Water Tight EU RoHS Indicator C Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 9.70 in Height [Metric] 24.6380 cm Horsepower 1.5 hp Insulation Insulated Body Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Material Elastomer/Composite Mounting Cord Mounted NEMA Rating L6-15R Number Of Conductors 3-Wire Grounding Number Of Poles 2 Returnable Y Size 1.85 in x 1.85 in x 4.62 in Standard Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards Standards UL 498, ANSI Specified, CSA C22.2 No. 42 Certified, NEMA WD6, WD1 Compliant Sub Brand Twist-Lock Devices Temperature Rating Maximum Continuous: 75?° C; Minimum Continuous: -40?° C w/o impact, -25?° with impact. °C Terminal Type Screw Type Connector Body UNSPSC 39121421 UPC 11 78358513133 UPC 12 783585131337 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 15 A Color Yellow Number of Wires 3 Voltage Rating 250 V Industrial/Commercial Watertight Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points White nylon contact carrier Clear polycarbonate terminal retainer Nickel plated brass contacts White nylon core Black elastomer bushing and cone seal Nylon GOTCHA® ring PBT strain relief nut Nickel plated brass terminal screws Rated for current interruption per UL498 current interrupting 2500 VAC dielectric voltage 30 deg C maximum per UL 498 at rated current temperature All exposed materials are UV stabilized UV resistance Watertight/dust tight
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL25W49 |
| Conductor Range | #14AWG to #12AWG |
| Connection | Terminal Screws |
| Cord Diameter | 0.3 to 0.625 in |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.62 in H |
| Enclosure | IP65/IP66/IP67 |
| Environmental Conditions | Water Tight |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 9.70 in |
| Height [Metric] | 24.6380 cm |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Material | Elastomer/Composite |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | L6-15R |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Size | 1.85 in x 1.85 in x 4.62 in |
| Standard | Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards |
| Standards | UL 498, ANSI Specified, CSA C22.2 No. 42 Certified, NEMA WD6, WD1 Compliant |
| Sub Brand | Twist-Lock Devices |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75?° C; Minimum Continuous: -40?° C w/o impact, -25?° with impact. °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 78358513133 |
| UPC 12 | 783585131337 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Yellow |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Industrial/Commercial |
| Watertight |
| Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process |
| Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection |
| Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points |
| White nylon contact carrier |
| Clear polycarbonate terminal retainer |
| Nickel plated brass contacts |
| White nylon core |
| Black elastomer bushing and cone seal |
| Nylon GOTCHA® ring |
| PBT strain relief nut |
| Nickel plated brass terminal screws |
| Rated for current interruption per UL498 current interrupting |
| 2500 VAC dielectric voltage |
| 30 deg C maximum per UL 498 at rated current temperature |
| All exposed materials are UV stabilized UV resistance |
| Watertight/dust tight |