or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® Seal-Tite® HBL77CM16 Short Weatherproof Boot, For Use With Twist Lock® 50 A Standard Plugs, Elastomeric
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® Seal-Tite® HBL77CM16 Short Weatherproof Boot, For Use With Twist Lock® 50 A Standard Plugs, Elastomeric
SKU303436
MFGR #HBL77CM16
Your Cost: $36.28/ea
Hubbell® Seal-Tite® Weatherproof Boot, Short, For Use With: Twist Lock® 50 A Standard Plugs, Elastomeric, Yellow
Hubbell® Seal-Tite® Weatherproof Boot, Short, For Use With: Twist Lock® 50 A Standard Plugs, Elastomeric, Yellow
Application Short Boot for Plug ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL77CM16 Construction Molded Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Mounting Mounts on Device Returnable Y Sub Brand Weatherproofing Boots Type 50A Twist-Lock Devices UNSPSC 39121305 UPC 11 78358580882 UPC 12 783585808826 Width 5.25 in Width [Metric] 13.3350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Material Elastomer / Elastomeric Cable Entry End of Boot Color Black Harmonization Tariff Schedule Code 3926904590 Specifications Device Mount, IP55 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Suitable For Use With 50 A Ship to Shore Device Plug
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Short Boot for Plug |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL77CM16 |
| Construction | Molded |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Mounting | Mounts on Device |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | Weatherproofing Boots |
| Type | 50A Twist-Lock Devices |
| UNSPSC | 39121305 |
| UPC 11 | 78358580882 |
| UPC 12 | 783585808826 |
| Width | 5.25 in |
| Width [Metric] | 13.3350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Elastomer / Elastomeric |
| Cable Entry | End of Boot |
| Color | Black |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926904590 |
| Specifications | Device Mount, IP55 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | 50 A Ship to Shore Device Plug |