or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring netSELECT® NSAV6C Enclosure Cover, For Use With NSAV6 Series FPTV Connection Enclosures, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring netSELECT® NSAV6C Enclosure Cover, For Use With NSAV6 Series FPTV Connection Enclosures, Steel
SKU612512
MFGR #NSAV6C
Your Cost: $33.22/ea
List: Hubbell's NetSELECT® FPTV connection enclosure delivers high density connectivity and power in the wall. In-wall connections allow flat panel displays and interactive smart boards to sit flush without dangling cords. It quickly installs to studs or sheetrock without additional components or hardware.
Hubbell's NetSELECT® FPTV connection enclosure delivers high density connectivity and power in the wall. In-wall connections allow flat panel displays and interactive smart boards to sit flush without dangling cords. It quickly installs to studs or sheetrock without additional components or hardware.
Application Enclosure Cover ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number NSAV6C Color White Construction Stamped Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.10 in Length 7.20 in Length [Metric] 18.2880 cm Manufacturer Hubbell Material Steel Mounting Mounting Screws Number of Gangs 2 Returnable Y Standard UL LISTED Standards UL/cULus 1863 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Flat Panel TV Boxes Suitable For Use With NSAV6 Series FPTV Connection Enclosure and Box Thickness 0.05 in Type Accessories UNSPSC 39121303 UPC 11 88377850450 UPC 12 883778504501 Width 7.20 in Width [Metric] 18.2880 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Enclosure Cover |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NSAV6C |
| Color | White |
| Construction | Stamped |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.10 in |
| Length | 7.20 in |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Steel |
| Mounting | Mounting Screws |
| Number of Gangs | 2 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | UL/cULus 1863 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Flat Panel TV Boxes |
| Suitable For Use With | NSAV6 Series FPTV Connection Enclosure and Box |
| Thickness | 0.05 in |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 88377850450 |
| UPC 12 | 883778504501 |
| Width | 7.20 in |
| Width [Metric] | 18.2880 cm |