or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring ScrubShield™ SystemOne™ S1PT3IMGY 1-Piece Flush Poke-Through Assembled Unit, 4 in Hole, 300 lb
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring ScrubShield™ SystemOne™ S1PT3IMGY 1-Piece Flush Poke-Through Assembled Unit, 4 in Hole, 300 lb
SKU479068
MFGR #S1PT3IMGY
Your Cost: $558.93/ea
List: Hubbell® SystemOne™ is an innovative system that provides consumers with the flexibility to create personal solutions for the most demanding multi-service applications for both flush in-floor boxes and fire-rated Poke-Through. Hubbell® SystemOne™ features a unique universal cover assembly and a wide variety of application sub-plates that install on both Hubbell flush floor boxes and fire-rated Poke-Through. Whatever the application, Hubbell® SystemOne™ delivers a consistent, aesthetic and functional solution for applications "in-the-floor" or "through-the-floor" for power, voice, data and A/V requirements.
Hubbell® SystemOne™ is an innovative system that provides consumers with the flexibility to create personal solutions for the most demanding multi-service applications for both flush in-floor boxes and fire-rated Poke-Through. Hubbell® SystemOne™ features a unique universal cover assembly and a wide variety of application sub-plates that install on both Hubbell flush floor boxes and fire-rated Poke-Through. Whatever the application, Hubbell® SystemOne™ delivers a consistent, aesthetic and functional solution for applications "in-the-floor" or "through-the-floor" for power, voice, data and A/V requirements.
Application Complete Units ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Cable Access Door Catalog Number S1PT3IMGY Color Gray Construction Fabricated Country of Origin US Cover Material Die Cast Aluminum Cover Size 8 in Dia x 0.54 in H Currency USD Device Type Fire-Rated EU RoHS Indicator N Finish Gray Gross Weight Per Pack 5.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 2.65 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 8.80 in Height [Metric] 22.3520 cm Length 9.20 in Length [Metric] 23.3680 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting 4" Core Hole in Concrete Floor Returnable N Standard cULus Listed;Meets ADA Standards;UL 514A Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantUL 514A File No. E31999cULus Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand SystemOne Suitable For Use With In-Floor Delivery Systems and Concrete Floors Type 1-Piece Flush Modular Standard Sized UNSPSC 39121328 UPC 11 78358537138 UPC 12 783585371382
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Complete Units |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Cable Access Door |
| Catalog Number | S1PT3IMGY |
| Color | Gray |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | US |
| Cover Material | Die Cast Aluminum |
| Cover Size | 8 in Dia x 0.54 in H |
| Currency | USD |
| Device Type | Fire-Rated |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Gray |
| Gross Weight Per Pack | 5.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 8.80 in |
| Height [Metric] | 22.3520 cm |
| Length | 9.20 in |
| Length [Metric] | 23.3680 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | 4" Core Hole in Concrete Floor |
| Returnable | N |
| Standard | cULus Listed;Meets ADA Standards;UL 514A Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantUL 514A File No. E31999cULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SystemOne |
| Suitable For Use With | In-Floor Delivery Systems and Concrete Floors |
| Type | 1-Piece Flush Modular Standard Sized |
| UNSPSC | 39121328 |
| UPC 11 | 78358537138 |
| UPC 12 | 783585371382 |