or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring ScrubShield® FRFBRA Fire-Rated Poke-Through Flush Service Fitting, (1) 20 A Duplex and Tele Data
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring ScrubShield® FRFBRA Fire-Rated Poke-Through Flush Service Fitting, (1) 20 A Duplex and Tele Data
SKU125301
MFGR #FRFBRA
Your Cost: $196.91/ea
List: With prewired Hubbell HBL5352 series (20 A) specification grade receptacle & two low-voltage knockouts. Equipped with a cast aluminum carpet flange and a thermoplastic (ABS) duplex flap cover.
With prewired Hubbell HBL5352 series (20 A) specification grade receptacle & two low-voltage knockouts. Equipped with a cast aluminum carpet flange and a thermoplastic (ABS) duplex flap cover.
Application Flange and Cover Assembly ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Cable Access Door Catalog Number FRFBRA Construction Fabricated Country of Origin US Currency USD Dimensions 7 in Dia EU RoHS Indicator N Finish Brown Gross Weight Per Pack 1.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 2.41 in Height [Metric] 6.1214 cm Length 7.66 in Length [Metric] 19.4615 cm Mounting 3" Core Hole in Concrete Floor Returnable N Size Standard Sized Product Standard cULus Listed;UL 514A Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514AcULus Listed Sub Brand 3" Core Hole Series Type Fire-Rated Poke-Throughs UNSPSC 39121328 UPC 11 78358539602 UPC 12 783585396026 Width 7.56 in Width [Metric] 19.2024 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Color Brown Material Fabricated Aluminum Specifications (1) 20 A Duplex and Tele Data Suitable For Use With 3 in Core Hole Concrete Floor Boxes Flange and Cover Assembly Standard Product Equipped with a cast aluminum carpet flange and a thermoplastic (ABS) duplex flap cover 2-1/4 in (over metal deck) to 7 in floor thickness range Minimum of 2 ft on centers and not more than one unit per 65 sq-ft of floor area in each span 3 in diameter cored hole Painted cast aluminum/solid brass, brushed and lacquered carpet flange For use in 1, 1-1/2, 2, 3 or 4 hr rated unprotected reinforced concrete floors or in 1, 2 or 3 hr rated floors employing steel floor units and concrete topping (D900 series design)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Flange and Cover Assembly |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Cable Access Door |
| Catalog Number | FRFBRA |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in Dia |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Brown |
| Gross Weight Per Pack | 1.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 2.41 in |
| Height [Metric] | 6.1214 cm |
| Length | 7.66 in |
| Length [Metric] | 19.4615 cm |
| Mounting | 3" Core Hole in Concrete Floor |
| Returnable | N |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | cULus Listed;UL 514A Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514AcULus Listed |
| Sub Brand | 3" Core Hole Series |
| Type | Fire-Rated Poke-Throughs |
| UNSPSC | 39121328 |
| UPC 11 | 78358539602 |
| UPC 12 | 783585396026 |
| Width | 7.56 in |
| Width [Metric] | 19.2024 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Brown |
| Material | Fabricated Aluminum |
| Specifications | (1) 20 A Duplex and Tele Data |
| Suitable For Use With | 3 in Core Hole Concrete Floor Boxes |
| Flange and Cover Assembly |
| Standard Product |
| Equipped with a cast aluminum carpet flange and a thermoplastic (ABS) duplex flap cover |
| 2-1/4 in (over metal deck) to 7 in floor thickness range |
| Minimum of 2 ft on centers and not more than one unit per 65 sq-ft of floor area in each span |
| 3 in diameter cored hole |
| Painted cast aluminum/solid brass, brushed and lacquered carpet flange |
| For use in 1, 1-1/2, 2, 3 or 4 hr rated unprotected reinforced concrete floors or in 1, 2 or 3 hr rated floors employing steel floor units and concrete topping (D900 series design) |