or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring SA3825 Standard Sized Floor Box Cover, 4.15 in L x 2.99 in W, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring SA3825 Standard Sized Floor Box Cover, 4.15 in L x 2.99 in W, Aluminum
SKU64169
MFGR #SA3825
Your Cost: $99.74/ea
List: PREMISE WIRING Floor Box Cover, Standard Sized, 1 Gangs, 4.15 in Length, 2.99 in Width, 0.14 in Thickness, Rectangle, Threaded Mount, Aluminum, Brushed
PREMISE WIRING Floor Box Cover, Standard Sized, 1 Gangs, 4.15 in Length, 2.99 in Width, 0.14 in Thickness, Rectangle, Threaded Mount, Aluminum, Brushed
Application In-Floor Delivery Systems ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number SA3825 Color Aluminum Country of Origin US Cover Type Duplex Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.40 in Height [Metric] 1.0160 cm Length 4.30 in Length [Metric] 10.9220 cm Manufacturer Hubbell Material Aluminum Mounting Type Threaded Number of Gangs 1 Returnable Y Shape Rectangular Standard UL/CSA;UL514 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Flush Concrete Floor Boxes Type Standard UNSPSC 39121302 UPC 11 78358513340 UPC 12 783585133409 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Construction Machined Finish Brushed Mounting Screw Mount
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | In-Floor Delivery Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SA3825 |
| Color | Aluminum |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Duplex |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.40 in |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Length | 4.30 in |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Returnable | Y |
| Shape | Rectangular |
| Standard | UL/CSA;UL514 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Flush Concrete Floor Boxes |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78358513340 |
| UPC 12 | 783585133409 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Construction | Machined |
| Finish | Brushed |
| Mounting | Screw Mount |