or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring RAFB4SPBLANK SystemOne™ RAFB4 Blank Standard Sized Floor Box Device Plate, 3.59 in L x 3.59 in W, 4 Gangs, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring RAFB4SPBLANK SystemOne™ RAFB4 Blank Standard Sized Floor Box Device Plate, 3.59 in L x 3.59 in W, 4 Gangs, Aluminum
SKU892607
MFGR #RAFB4SPBLANK
Your Cost: $20.75/ea
List: PREMISE WIRING SystemOne™ Floor Box Device Plate, Blank Standard Sized, Series: RAFB4, 3.59 in Length, 3.59 in Width, 4 Gangs, Surface Mount, For Use With: RAFB Series Floor Box, Aluminum, Black, Powder Coated
PREMISE WIRING SystemOne™ Floor Box Device Plate, Blank Standard Sized, Series: RAFB4, 3.59 in Length, 3.59 in Width, 4 Gangs, Surface Mount, For Use With: RAFB Series Floor Box, Aluminum, Black, Powder Coated
Application For Use with Raised Access Floor Boxes ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number RAFB4SPBLANK Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.10 in Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Manufacturer Hubbell Material Aluminum Mounting Type Surface Number of Gangs 4 Returnable Y Standard cULus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514CSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Raised Access/Wood Recessed Floor Boxes Type Blank Standard Sized UNSPSC 39121307 UPC 11 78358544524 UPC 12 783585445243 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Cable Entry 0 Construction Stamped Finish Powder Coated Mounting (1) Screw Mount Series RAFB4 Suitable For Use With RAFB Series Floor Box For Use with Raised Access Floor Boxes Standard Product
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use with Raised Access Floor Boxes |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RAFB4SPBLANK |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.10 in |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 4 |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Raised Access/Wood Recessed Floor Boxes |
| Type | Blank Standard Sized |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358544524 |
| UPC 12 | 783585445243 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Cable Entry | 0 |
| Construction | Stamped |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting | (1) Screw Mount |
| Series | RAFB4 |
| Suitable For Use With | RAFB Series Floor Box |
| For Use with Raised Access Floor Boxes |
| Standard Product |