or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring PT7FSDBLA PT7 1-Piece Duplex Poke-Through With Junction Box, 3 in Hole, Fabricated Composite
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring PT7FSDBLA PT7 1-Piece Duplex Poke-Through With Junction Box, 3 in Hole, Fabricated Composite
SKU62199
MFGR #PT7FSDBLA
Your Cost: $329.96/ea
List: With Hubbell® HBL5352 series (20 A) specification grade receptacle & two low-voltage knockouts. Equipped with a cast aluminum carpet flange and a thermoplastic (ABS) duplex flap cover.
With Hubbell® HBL5352 series (20 A) specification grade receptacle & two low-voltage knockouts. Equipped with a cast aluminum carpet flange and a thermoplastic (ABS) duplex flap cover.
Application Complete Units ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Cable Access Door Catalog Number PT7FSDBLA Color Black Construction Fabricated Country of Origin PR Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Black Gross Weight Per Pack 3.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 7.80 in Height [Metric] 19.8120 cm Length 13.40 in Length [Metric] 34.0360 cm Manufacturer Hubbell Material Fabricated Composite Mounting 3" Core Hole in Concrete Floor Returnable Y Series PT7 Standard cULus Listed;Meets ADA Standards;UL 514A Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus ListedUL 514A Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand 3" Core Hole Series Suitable For Use With Concrete Floor Type 1-Piece Duplex Fire Rated Flush Standard UNSPSC 39121328 UPC 11 78358549405 UPC 12 783585494050 Width 9.50 in Width [Metric] 24.1300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Complete Units |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Cable Access Door |
| Catalog Number | PT7FSDBLA |
| Color | Black |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Black |
| Gross Weight Per Pack | 3.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 7.80 in |
| Height [Metric] | 19.8120 cm |
| Length | 13.40 in |
| Length [Metric] | 34.0360 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Fabricated Composite |
| Mounting | 3" Core Hole in Concrete Floor |
| Returnable | Y |
| Series | PT7 |
| Standard | cULus Listed;Meets ADA Standards;UL 514A Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus ListedUL 514A |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | 3" Core Hole Series |
| Suitable For Use With | Concrete Floor |
| Type | 1-Piece Duplex Fire Rated Flush Standard |
| UNSPSC | 39121328 |
| UPC 11 | 78358549405 |
| UPC 12 | 783585494050 |
| Width | 9.50 in |
| Width [Metric] | 24.1300 cm |