or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring IMB15315BK ISTATION MOD, 3.5,15
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring IMB15315BK ISTATION MOD, 3.5,15
SKUPDW~5024525
MFGR #IMB15315BK
$/pk
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Modules, 1) 3.5 MM Stereo Jackand 1) 15-Pin, Unloaded, 1.5-Unit, Black
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Modules, 1) 3.5 MM Stereo Jackand 1) 15-Pin, Unloaded, 1.5-Unit, Black
Application 15/9 Pin/HDMI W/3.5 Opening ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IMB15315BK Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.50 in Height [Metric] 16.5100 cm Length 7.40 in Length [Metric] 18.7960 cm Replacement Catalog Number IMB15BK Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA/EIA-568 Temperature Rating Per TIA Type VGA UNSPSC 39121444 Width 0.80 in Width [Metric] 20.3200 mm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Color Black Mounting Type Snap-Fit/Snap-On Specifications Beryllium Copper Contact, 100 Ohm Contact Resistance, Plug-N-Play Connection Suitable For Use With 15/9-Pin HDMI Gender Changer Audio Video Connector 15/9 Pin/HDMI W/3.5 Opening Standard Product
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 15/9 Pin/HDMI W/3.5 Opening |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IMB15315BK |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.50 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Length | 7.40 in |
| Length [Metric] | 18.7960 cm |
| Replacement Catalog Number | IMB15BK |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA/EIA-568 |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | VGA |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 0.80 in |
| Width [Metric] | 20.3200 mm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Black |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Specifications | Beryllium Copper Contact, 100 Ohm Contact Resistance, Plug-N-Play Connection |
| Suitable For Use With | 15/9-Pin HDMI Gender Changer Audio Video Connector |
| 15/9 Pin/HDMI W/3.5 Opening |
| Standard Product |