or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring IFP126OW iSTATION™ IFP Decorator Faceplate With Label Fields, 1 Gang, Audio/Video Module, Flush Mount, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring IFP126OW iSTATION™ IFP Decorator Faceplate With Label Fields, 1 Gang, Audio/Video Module, Flush Mount, Nylon
SKU225434
MFGR #IFP126OW
Your Cost: $9.14/ea
Hubbell's decorator cover plates add a clean contemporary appearance to any station. If network convergence is a factor, add a work station with an ISF frame allowing 1 to 6 ports to a single gang. Just flush mount our XCELERATOR™ jacks and/or Audio/Video connectors to take care of all your multimedia needs.
Hubbell's decorator cover plates add a clean contemporary appearance to any station. If network convergence is a factor, add a work station with an ISF frame allowing 1 to 6 ports to a single gang. Just flush mount our XCELERATOR™ jacks and/or Audio/Video connectors to take care of all your multimedia needs.
Application Standard Faceplate GSA ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number IFP126OW Color Off-White Construction Molded Country of Origin US Currency USD Cutout NEMA 1-Gang EU RoHS Indicator Y Gang 1 Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 0.30 in Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Manufacturer Hubbell Material ABS Module Type Audio/Video Mounting SCREW Mounting Type Threaded Number of Gangs 1 Number of Ports 6 Orientation Vertical Returnable Y Series IFP Size Standard Standard UL Listed For Power And Low-Voltage Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA/EIA-606-AUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand iSTATION Type Molded Rear Load Standard UNSPSC 39121704 UPC 11 66262082420 UPC 12 662620824208 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Standard Faceplate GSA |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IFP126OW |
| Color | Off-White |
| Construction | Molded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutout | NEMA 1-Gang |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 0.30 in |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | ABS |
| Module Type | Audio/Video |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 6 |
| Orientation | Vertical |
| Returnable | Y |
| Series | IFP |
| Size | Standard |
| Standard | UL Listed For Power And Low-Voltage |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA/EIA-606-AUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | iSTATION |
| Type | Molded Rear Load Standard |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 66262082420 |
| UPC 12 | 662620824208 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |