or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HWDK IMCRF1W ISTATION MODULE, W/RCA
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HWDK IMCRF1W ISTATION MODULE, W/RCA
SKUPDW~5023444
MFGR #IMCRF1W
$/ea
Hubbell's iSTATION™ component RCA feed-through modules deliver high quality HD video signals to any work station or transmitting device. The component RCA feed-through modules utilize 20-30 AWG coaxial cable to deliver component HD video signals within a horizontal point to point run. ISTATION™ component RCA feed-through modules are available in 7 standard colors and front loads into any iSTATION™ product, poke-through, raceway delivery or even a UDX multimedia panel to distribute component HD video signal. Requiring soldering, these connectors install with a snap. Create a customized multimedia work station solution by adding an iSTATION™ component RCA feed-through module along with Hubbell's extensive line of AV connectors, loaded modules and XCELERATOR™ jacks.
Hubbell's iSTATION™ component RCA feed-through modules deliver high quality HD video signals to any work station or transmitting device. The component RCA feed-through modules utilize 20-30 AWG coaxial cable to deliver component HD video signals within a horizontal point to point run. ISTATION™ component RCA feed-through modules are available in 7 standard colors and front loads into any iSTATION™ product, poke-through, raceway delivery or even a UDX multimedia panel to distribute component HD video signal. Requiring soldering, these connectors install with a snap. Create a customized multimedia work station solution by adding an iSTATION™ component RCA feed-through module along with Hubbell's extensive line of AV connectors, loaded modules and XCELERATOR™ jacks.
Application 3 RCA Component Video ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IMCRF1W Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.40 in Height [Metric] 13.7160 cm Impedance 100 Ohm Length 7.20 in Length [Metric] 18.2880 cm Replacement Catalog Number SFRC110B Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTIA/EIA-568UL ListedcULus Listed Temperature Rating Per TIA Type RCA UNSPSC 39121444 Width 1.00 in Width [Metric] 25.4000 mm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Color White Connector Type Female x Female Mounting Type Snap-Fit/Snap-On Termination Type Plug-N-Play 3 RCA Component Video Standard Product ISTATION™ front loading footprint Seamless Hubbell system integration Transmits HD quality component video signals High quality gold-plating 500 mating cycles UL 94 V-0 flame retardant polymer Red/green/blue insulator Coax 75 Ohm, RG6, RG59, minicoax, RCA patch cords 2 u-in gold-plated brass connector 1-unit 3-RCA component
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 3 RCA Component Video |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IMCRF1W |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.40 in |
| Height [Metric] | 13.7160 cm |
| Impedance | 100 Ohm |
| Length | 7.20 in |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Replacement Catalog Number | SFRC110B |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTIA/EIA-568UL ListedcULus Listed |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | RCA |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 1.00 in |
| Width [Metric] | 25.4000 mm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | White |
| Connector Type | Female x Female |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Termination Type | Plug-N-Play |
| 3 RCA Component Video |
| Standard Product |
| ISTATION™ front loading footprint |
| Seamless Hubbell system integration |
| Transmits HD quality component video signals |
| High quality gold-plating |
| 500 mating cycles |
| UL 94 V-0 flame retardant polymer |
| Red/green/blue insulator |
| Coax 75 Ohm, RG6, RG59, minicoax, RCA patch cords |
| 2 u-in gold-plated brass connector |
| 1-unit |
| 3-RCA component |