or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring
Hubbell Premise Wiring HWDK HLS0612B CABLEMGT, LAD-RCK,6'L
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring
Hubbell Premise Wiring HWDK HLS0612B CABLEMGT, LAD-RCK,6'L
SKU58785
MFGR #HLS0612B
Your Cost: $211.00/ea
Hubbell's NEXTFRAME® ladder rack features light, rugged, tubular steel construction. The complete NEXTFRAME® ladder rack family features a broad line of accessories and fittings needed for proper installation and is available in popular gray and black to complement equipment in data centers.
Hubbell's NEXTFRAME® ladder rack features light, rugged, tubular steel construction. The complete NEXTFRAME® ladder rack family features a broad line of accessories and fittings needed for proper installation and is available in popular gray and black to complement equipment in data centers.
Application Open Air Cable Routing ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HLS0612B Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Black Powder Coated Gross Weight Per Pack 14.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.35 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Returnable Y Rung Spacing 9 in Side Rail Height 1-1/2 in Standard TIA 569C Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA 569C Sub Brand Premise Wiring Type Straight Section Heavy Duty UNSPSC 39131703 UPC 11 66262081944 UPC 12 662620819440 Width [Metric] 32.3850 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Loading Depth 4 in Material 6 ft Width 12.75 in Color Black Construction Heavy Duty Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 NEMA Standard Heavy Duty Running Space Stringer Dimensions: .375" W x 1.5" H in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Open Air Cable Routing |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HLS0612B |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Black Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 14.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Returnable | Y |
| Rung Spacing | 9 in |
| Side Rail Height | 1-1/2 in |
| Standard | TIA 569C |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA 569C |
| Sub Brand | Premise Wiring |
| Type | Straight Section Heavy Duty |
| UNSPSC | 39131703 |
| UPC 11 | 66262081944 |
| UPC 12 | 662620819440 |
| Width [Metric] | 32.3850 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Loading Depth | 4 in |
| Material | 6 ft |
| Width | 12.75 in |
| Color | Black |
| Construction | Heavy Duty |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| NEMA Standard | Heavy Duty |
| Running Space | Stringer Dimensions: .375" W x 1.5" H in |