or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HI-IMPACT™ HIC Protective Connector Cap, For Use With HI-IMPACT™ Category 5e Connector
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HI-IMPACT™ HIC Protective Connector Cap, For Use With HI-IMPACT™ Category 5e Connector
SKU284210
MFGR #HIC
Your Cost: $30.24/ea
PREMISE WIRING HI-IMPACT™ Protective Connector Cap, For Use With: HI-IMPACT™ Category 5e Connector
PREMISE WIRING HI-IMPACT™ Protective Connector Cap, For Use With: HI-IMPACT™ Category 5e Connector
Application Cap Assembly, Hi-Impact ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number HIC Color Black Country of Origin TW Currency USD Dimensions 1-3/8 in Dia EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3923500000 Height 0.60 in Length 2.90 in Length [Metric] 7.3660 cm Manufacturer Hubbell Material Valox® Returnable Y Specifications Category 5e, -25 to 70 deg C Housing Temperature Standard UL and cUL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedTIA/EIA-568-B.2 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Copper Solutions Suitable For Use With HI-IMPACT RJ45 Connectors Type Cable Accessories UNSPSC 39121409 UPC 11 66262084633 UPC 12 662620846330 Width 1.70 in Width [Metric] 4.3180 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Cap Assembly, Hi-Impact |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HIC |
| Color | Black |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-3/8 in Dia |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3923500000 |
| Height | 0.60 in |
| Length | 2.90 in |
| Length [Metric] | 7.3660 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Valox® |
| Returnable | Y |
| Specifications | Category 5e, -25 to 70 deg C Housing Temperature |
| Standard | UL and cUL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedTIA/EIA-568-B.2 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Copper Solutions |
| Suitable For Use With | HI-IMPACT RJ45 Connectors |
| Type | Cable Accessories |
| UNSPSC | 39121409 |
| UPC 11 | 66262084633 |
| UPC 12 | 662620846330 |
| Width | 1.70 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |