or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HGBKLU35 GND TERMINAL,CU,STANDO
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HGBKLU35 GND TERMINAL,CU,STANDO
SKU770708
MFGR #HGBKLU35
Your Cost: $619.52/ea
Hubbell Premise Wiring Products, Grounding and Bonding, Ground Terminal,Stand Off, Copper, 100 Pack
Hubbell Premise Wiring Products, Grounding and Bonding, Ground Terminal,Stand Off, Copper, 100 Pack
Application Copper ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number HGBKLU35 Conductor Material Copper Country of Origin IN Currency USD Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 102.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 6.60 in Height [Metric] 16.7640 cm Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Manufacturer Hubbell Returnable Y Standard NEC Art 250, TIA 607-B Stock Status NONSTOCK Sub Brand Grounding and Bonding Type Terminals UNSPSC 39121613 UPC 11 66262030373 UPC 12 662620303734 Width 14.00 in Width [Metric] 35.5600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Copper |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HGBKLU35 |
| Conductor Material | Copper |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 102.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 6.60 in |
| Height [Metric] | 16.7640 cm |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Returnable | Y |
| Standard | NEC Art 250, TIA 607-B |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Grounding and Bonding |
| Type | Terminals |
| UNSPSC | 39121613 |
| UPC 11 | 66262030373 |
| UPC 12 | 662620303734 |
| Width | 14.00 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |