or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HCI SFBEI SNAP-FIT, BNC,F/F,75 OHM,
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HCI SFBEI SNAP-FIT, BNC,F/F,75 OHM,
SKU334326
MFGR #SFBEI
Your Cost: $15.43/ea
SNAP-FIT, BNC,F/F,75 OHM,EI
SNAP-FIT, BNC,F/F,75 OHM,EI
Application Snap-Fit BNC Jack ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number SFBEI Color Electric Ivory Connector Type Female Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Nickel Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 0.60 in Length 7.30 in Length [Metric] 18.5420 cm Manufacturer Hubbell Material Plastic Mounting Snap-On- Snap-Fit Mounting Type Snap-Fit/Snap-On Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Copper Audio and Video Suitable For Use With Snap-Fit BNC Jacks Type Keystone Snap-Fit UNSPSC 39121444 UPC 11 66262084886 UPC 12 662620848860 Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Snap-Fit BNC Jack |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SFBEI |
| Color | Electric Ivory |
| Connector Type | Female |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Nickel |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 0.60 in |
| Length | 7.30 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Plastic |
| Mounting | Snap-On- Snap-Fit |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Copper Audio and Video |
| Suitable For Use With | Snap-Fit BNC Jacks |
| Type | Keystone Snap-Fit |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 66262084886 |
| UPC 12 | 662620848860 |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |