Hubbell Premise Wiring HCI MCCPSS19 POWSTRIP, 19" PWR DST,
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring
SKU44763
MFGR #MCCPSS19
POWSTRIP, 19" PWR DST,10REAR OUTL
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 15A-120V |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MCCPSS19 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 21.8 in H x 10.8 in W x 2.8 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 2.80 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 21.80 in |
| Length [Metric] | 55.3720 cm |
| Material | Steel, Cold Rolled |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Returnable | Y |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA CompliantUL Listed |
| Sub Brand | Power Distribution |
| Type | Rack Mount |
| UNSPSC | 39131709 |
| Width | 10.80 in |
| Width [Metric] | 27.4320 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Cord Length | 10 ft |
| Mounting | Flush/Rack |
| Number of Outlets | 10 |
| Voltage Rating | 120 V |
| 15A-120V |
| 10 Rear Outlets |
| Long lasting construction |
| Multiple bracket options |
| Fast turn-around time on specials |
| L-N, L-G, N-G surge protection/protection modes |
| 720 J energy rating |
| 10 ft cable with NEMA plug, IEC 320 C-20 inlet or 60 A IEC 309 plug |