or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring HBL3014CIV Standard Wall Box Connector, For Use With HBL3000 Series Metal Raceways, Roll Formed Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring HBL3014CIV Standard Wall Box Connector, For Use With HBL3000 Series Metal Raceways, Roll Formed Steel
SKU249380
MFGR #HBL3014CIV
$/ea
PREMISE WIRING Wall Box Connector, Standard, For Use With: HBL3000 Series Metal Raceways, Roll Formed Steel, Ivory, 8.1 in L x 2.8 in W x 1.5 in H
PREMISE WIRING Wall Box Connector, Standard, For Use With: HBL3000 Series Metal Raceways, Roll Formed Steel, Ivory, 8.1 in L x 2.8 in W x 1.5 in H
Application Wall Box Connector ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL3014CIV Color Ivory Construction Roll Form Country of Origin US Currency USD Dimensions 8.1 in L x 2.8 in W x 1.5 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 8.10 in Length [Metric] 20.5740 cm Nominal Cross Section 3.7 Square Inches Non Hazardous Location Non-Hazardous Returnable N Standard CSA Standard C22.2 no. 62;E253976 /E253830 /E253833;UL Standard UL 5 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 5CSA Certified Sub Brand Metallic Raceway Products Type Standard UNSPSC 39131711 UPC 11 78358521530 UPC 12 783585215303 Width 2.80 in Width [Metric] 7.1120 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Finish Ivory Material Roll Formed Steel Suitable For Use With HBL3000 Series Metal Raceways Wall Box Connector Standard Product For connecting to HBL3000 Raceway from a flush mounted wall box Without knockouts Pre-cut covers and plates provide quick installation and are available in common configurations Transition fitting UL classified to transition from Wiremold® 3000 series metal raceway to Hubbell 3000 series metal raceway Reducer fitting provides transition from Hubbell HBL3000 series to Hubbell HBL2000 series raceway Hubbell handi-screw eliminates difficult-to-install long screws for faster mounting Round corner boxes eliminate sharp edges Boxes have a one-seam construction providing a clean look Large capacity boxes allows for the installation of 30, 50 or 60 A receptacles Utility box can be used as a tee, cross, junction box or as a branch circuit extension
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wall Box Connector |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL3014CIV |
| Color | Ivory |
| Construction | Roll Form |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.1 in L x 2.8 in W x 1.5 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 8.10 in |
| Length [Metric] | 20.5740 cm |
| Nominal Cross Section | 3.7 Square Inches |
| Non Hazardous Location | Non-Hazardous |
| Returnable | N |
| Standard | CSA Standard C22.2 no. 62;E253976 /E253830 /E253833;UL Standard UL 5 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 5CSA Certified |
| Sub Brand | Metallic Raceway Products |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78358521530 |
| UPC 12 | 783585215303 |
| Width | 2.80 in |
| Width [Metric] | 7.1120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Finish | Ivory |
| Material | Roll Formed Steel |
| Suitable For Use With | HBL3000 Series Metal Raceways |
| Wall Box Connector |
| Standard Product |
| For connecting to HBL3000 Raceway from a flush mounted wall box |
| Without knockouts |
| Pre-cut covers and plates provide quick installation and are available in common configurations |
| Transition fitting UL classified to transition from Wiremold® 3000 series metal raceway to Hubbell 3000 series metal raceway |
| Reducer fitting provides transition from Hubbell HBL3000 series to Hubbell HBL2000 series raceway |
| Hubbell handi-screw eliminates difficult-to-install long screws for faster mounting |
| Round corner boxes eliminate sharp edges |
| Boxes have a one-seam construction providing a clean look |
| Large capacity boxes allows for the installation of 30, 50 or 60 A receptacles |
| Utility box can be used as a tee, cross, junction box or as a branch circuit extension |