or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring CFB6RCVRR2 SystemOne CFB Standard Sized Adjustment Ring, 6.37 in L, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Premise Wiring CFB6RCVRR2 SystemOne CFB Standard Sized Adjustment Ring, 6.37 in L, Steel
SKU1004774
MFGR #CFB6RCVRR2
$/ea
PREMISE WIRING SystemOne Adjustment Ring, Standard Sized, Series: CFB, 6.37 in Length, Surface Mount, Steel, Metallic
PREMISE WIRING SystemOne Adjustment Ring, Standard Sized, Series: CFB, 6.37 in Length, Surface Mount, Steel, Metallic
Application For Use with Concrete Floor Boxes ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Through Cover Catalog Number CFB6RCVRR2 Color Metallic Construction Fabricated Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.39 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.80 in Height [Metric] 4.5720 cm Length [Metric] 21.0820 cm Mounting Screw Mount Mounting Type Surface Returnable N Series CFB Size 2-Gang;4-Gang;6-Gang Standard CULUS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 Sub Brand Recessed Concrete Floor Boxes Type Standard Sized UNSPSC 39121307 UPC 11 78358544747 UPC 12 783585447476 Width [Metric] 21.0820 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Length 8.30 in Material Steel Width 8.30 in For Use with Concrete Floor Boxes Standard Product 6 in collar 0.25 to 0.5 in post pour adjustment
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use with Concrete Floor Boxes |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Cover |
| Catalog Number | CFB6RCVRR2 |
| Color | Metallic |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.39 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.80 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Length [Metric] | 21.0820 cm |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | N |
| Series | CFB |
| Size | 2-Gang;4-Gang;6-Gang |
| Standard | CULUS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 |
| Sub Brand | Recessed Concrete Floor Boxes |
| Type | Standard Sized |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358544747 |
| UPC 12 | 783585447476 |
| Width [Metric] | 21.0820 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Length | 8.30 in |
| Material | Steel |
| Width | 8.30 in |
| For Use with Concrete Floor Boxes |
| Standard Product |
| 6 in collar |
| 0.25 to 0.5 in post pour adjustment |