or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® Outdoor Lighting tradeSELECT® WGH Type IV Wallpack, 225 LED Lamp, 102 W Fixture, 120 to 277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® Outdoor Lighting tradeSELECT® WGH Type IV Wallpack, 225 LED Lamp, 102 W Fixture, 120 to 277 VAC
SKU1004533
MFGR #WGH-225L-5K-U-L
Your Cost: $366.37/ea
Borosilicate glass refractor wallpacks provide safety and security lighting. Wall mount at heights from 15 to 25 ft. Refractor spreads light and softens lamp image. Available in energy efficient LED and 84 to 400 W traditional sources.
Borosilicate glass refractor wallpacks provide safety and security lighting. Wall mount at heights from 15 to 25 ft. Refractor spreads light and softens lamp image. Available in energy efficient LED and 84 to 400 W traditional sources.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number WGH-225L-5K-U-L Color Dark Bronze Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 9 in H x 17 in W x 13 in D EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 19.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 14.76 in Height [Metric] 37.4904 cm Housing Material Aluminum Length 20.08 in Length [Metric] 51.0032 cm Lens Type Glass Lumens 12134 Lumens Material Aluminum Mounting Wall (surface) Number Of Lamps 225 Returnable Y Series WGH Standard UL;CSA Type Wall Mount UNSPSC 39111503 UPC 11 78598803300 UPC 12 78598803300 Wattage 102 W Width 11.61 in Width [Metric] 29.4894 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Outdoor Lighting Manufacturer Hubbell Fixture Wattage 102 W Housing Finish Dark Bronze Powder Painted Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 VAC LED units replace up to 400 W HID Borosilicate glass refractor softens lamp image and provides uniform distribution 4 times spacing to mount height Cast aluminum frame holds lens, hinges to side on housing and seals with two stainless steel screws Cast aluminum housing with 1/2 in conduit entries, button photocontrol can be field installed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | WGH-225L-5K-U-L |
| Color | Dark Bronze |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in H x 17 in W x 13 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 19.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 14.76 in |
| Height [Metric] | 37.4904 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Length | 20.08 in |
| Length [Metric] | 51.0032 cm |
| Lens Type | Glass |
| Lumens | 12134 Lumens |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Wall (surface) |
| Number Of Lamps | 225 |
| Returnable | Y |
| Series | WGH |
| Standard | UL;CSA |
| Type | Wall Mount |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 78598803300 |
| UPC 12 | 78598803300 |
| Wattage | 102 W |
| Width | 11.61 in |
| Width [Metric] | 29.4894 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Outdoor Lighting |
| Manufacturer | Hubbell |
| Fixture Wattage | 102 W |
| Housing Finish | Dark Bronze Powder Painted |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| LED units replace up to 400 W HID |
| Borosilicate glass refractor softens lamp image and provides uniform distribution 4 times spacing to mount height |
| Cast aluminum frame holds lens, hinges to side on housing and seals with two stainless steel screws |
| Cast aluminum housing with 1/2 in conduit entries, button photocontrol can be field installed |