or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® HBL5100P5W Watertight Pin & Sleeve Plug, 347/600 VAC, 100 A, 4 Poles, 5 Wires, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® HBL5100P5W Watertight Pin & Sleeve Plug, 347/600 VAC, 100 A, 4 Poles, 5 Wires, Black
SKU908230
MFGR #HBL5100P5W
Your Cost: $880.75/ea
Hubbell® Pin & Sleeve Plug, Watertight, 347/600 VAC, 100 A, 30 hp, 4 Pole, 5 Wires, IP67 Enclosure, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black, 5.71 in Dia x 13.57 in L
Hubbell® Pin & Sleeve Plug, Watertight, 347/600 VAC, 100 A, 30 hp, 4 Pole, 5 Wires, IP67 Enclosure, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black, 5.71 in Dia x 13.57 in L
Application High Ampacity Connections ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL5100P5W Country of Origin PR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.95 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.60 in Height [Metric] 14.2240 cm Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Material Composite NEMA Rating Non-NEMA Number Of Poles 4 Phase 3 Standard CSA Certified File LR280C;UL Classified to IEC Standards 60309-1;UL Listed, File E146033 Standards CSA Certified, IEC 309-1, 309-2, UL 498 Sub Brand Pin and Sleeve Devices Type Watertight Plug UNSPSC 39121402 UPC 11 78358540507 UPC 12 783585405070 Width 6.20 in Width [Metric] 15.7480 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 100 A Color Black Number of Wires 5 Cord Type All Portable Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Mounting Cord Mounted Returnable N
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | High Ampacity Connections |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL5100P5W |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.60 in |
| Height [Metric] | 14.2240 cm |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Material | Composite |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Poles | 4 |
| Phase | 3 |
| Standard | CSA Certified File LR280C;UL Classified to IEC Standards 60309-1;UL Listed, File E146033 |
| Standards | CSA Certified, IEC 309-1, 309-2, UL 498 |
| Sub Brand | Pin and Sleeve Devices |
| Type | Watertight Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78358540507 |
| UPC 12 | 783585405070 |
| Width | 6.20 in |
| Width [Metric] | 15.7480 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 100 A |
| Color | Black |
| Number of Wires | 5 |
| Cord Type | All Portable |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Mounting | Cord Mounted |
| Returnable | N |