or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell® HBL4750BP HBL4750 Raceway By-Pass Divider, Cold Rolled Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell® HBL4750BP HBL4750 Raceway By-Pass Divider, Cold Rolled Steel
SKU251677
MFGR #HBL4750BP
$/ea
The HBL4750 series By-Pass Divider divides HBL4750 Raceway into 2 channels with a 70/30 split. Allows for a larger power or datacom wire fill. 4001DA Divider Clips are required to hold divider in place.
The HBL4750 series By-Pass Divider divides HBL4750 Raceway into 2 channels with a 70/30 split. Allows for a larger power or datacom wire fill. 4001DA Divider Clips are required to hold divider in place.
Application Bypass Divider ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL4750BP Construction Roll Form Country of Origin US Currency USD Dimensions 7.2 in L x 1.5 in W x 0.8 in H EU RoHS Indicator Y Finish Steel Gross Weight Per Pack 0.7560 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.78 in Height [Metric] 1.9812 cm Length 11.75 in Length [Metric] 29.8450 cm Non Hazardous Location Non-Hazardous Returnable N Standard CSA Standard C22.2 no. 62;E253976 /E253830 /E253833;UL Standard UL 5 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 5CSA Certified Sub Brand Metallic Raceway Products Type Standard UNSPSC 39131711 UPC 11 78358521638 UPC 12 783585216386 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Material Roll Formed Steel Suitable For Use With HBL4750 Series Metal Raceways Bypass Divider Standard Product Divides HBL4750 Raceway into two channels with a 70/30 split Allows for a larger power or datacom wire fill HBL4751DA divider clips are required to hold divider in place Without knockouts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Bypass Divider |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL4750BP |
| Construction | Roll Form |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.2 in L x 1.5 in W x 0.8 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.7560 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.78 in |
| Height [Metric] | 1.9812 cm |
| Length | 11.75 in |
| Length [Metric] | 29.8450 cm |
| Non Hazardous Location | Non-Hazardous |
| Returnable | N |
| Standard | CSA Standard C22.2 no. 62;E253976 /E253830 /E253833;UL Standard UL 5 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 5CSA Certified |
| Sub Brand | Metallic Raceway Products |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78358521638 |
| UPC 12 | 783585216386 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Roll Formed Steel |
| Suitable For Use With | HBL4750 Series Metal Raceways |
| Bypass Divider |
| Standard Product |
| Divides HBL4750 Raceway into two channels with a 70/30 split |
| Allows for a larger power or datacom wire fill HBL4751DA divider clips are required to hold divider in place |
| Without knockouts |