or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® 7302RAC Non-Metallic/Rectangular Cable Box With Captive Nails, 2-3/4 in D, 1 Gang, 18 cu-in
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® 7302RAC Non-Metallic/Rectangular Cable Box With Captive Nails, 2-3/4 in D, 1 Gang, 18 cu-in
SKU230137
MFGR #7302RAC
Your Cost: $1.72/ea
List: Hubbell® Cable Box, Non-Metallic/Rectangular, 2-3/4 in D, 1 Gang, 18 cu-in, For Use With: Non-Metallic Sheathed Cable, PVC, Gray, 2.75 in L x 3.844 in W x 2.25 in H
Hubbell® Cable Box, Non-Metallic/Rectangular, 2-3/4 in D, 1 Gang, 18 cu-in, For Use With: Non-Metallic Sheathed Cable, PVC, Gray, 2.75 in L x 3.844 in W x 2.25 in H
Application Electrical ARRA Compliant C Brand Raco® Buy American Compliant C Capacity 18 in³ Catalog Number 7302RAC Construction molded PVC Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Length 2.75 in Length [Metric] 6.9850 cm Manufacturer Hubbell Material PVC Number of Gangs 1 Standard UL Standards UL E195963 Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Non-Metallic Sheathed Cable Type Non-Metallic/Rectangular UNSPSC 39121303 UPC 11 05016997302 UPC 12 050169973028 Width 2.25 in Width [Metric] 5.7150 cm Cable Entry Knockouts Color Gray Gross Volume Per Pack 23.78 Gross Volume per Pack Metric 389.76 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Raco® |
| Buy American Compliant | C |
| Capacity | 18 in³ |
| Catalog Number | 7302RAC |
| Construction | molded PVC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 2.75 in |
| Length [Metric] | 6.9850 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | PVC |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | UL |
| Standards | UL E195963 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Non-Metallic Sheathed Cable |
| Type | Non-Metallic/Rectangular |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 05016997302 |
| UPC 12 | 050169973028 |
| Width | 2.25 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |
| Cable Entry | Knockouts |
| Color | Gray |
| Gross Volume Per Pack | 23.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 389.76 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Returnable | Y |