or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco®
Hubbell® 5654-1 Closure Plate With Fixture Stud and Universal Mount Strap, 0.17 in L x 5-1/4 in W x 1/16 in D, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Raco®
Hubbell® 5654-1 Closure Plate With Fixture Stud and Universal Mount Strap, 0.17 in L x 5-1/4 in W x 1/16 in D, Steel
SKU207830
MFGR #5654-1
Your Cost: $19.91/ea
List: Hubbell® Closure Plate, 0.17 in Length, 5-1/4 in Width, 1/16 in Depth, Round, Strap Mount, Steel, Powder Painted, Office White
Hubbell® Closure Plate, 0.17 in Length, 5-1/4 in Width, 1/16 in Depth, Round, Strap Mount, Steel, Powder Painted, Office White
Application Covers are used to close an outlet box;For use in dry locations for closure of unused ceiling outlets ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5654-1 Color Off-White Construction Metallic Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 0.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326190080 Height 5.25 in Height [Metric] 13.3350 cm Mounting Orientation Universal Mounting Type Surface Returnable N Shape Round Size 5 in Standard UL LISTED Standards UL, cULus E195978 Type Cover UNSPSC 39121704 UPC 11 05016956541 UPC 12 050169565414 Width [Metric] 13.3350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Cover Type Blank Material 5654-1 Width 5.25 in Gross Volume Per Pack 38.16 Gross Volume per Pack Metric 625.31 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Covers are used to close an outlet box;For use in dry locations for closure of unused ceiling outlets |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5654-1 |
| Color | Off-White |
| Construction | Metallic |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326190080 |
| Height | 5.25 in |
| Height [Metric] | 13.3350 cm |
| Mounting Orientation | Universal |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | N |
| Shape | Round |
| Size | 5 in |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | UL, cULus E195978 |
| Type | Cover |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 05016956541 |
| UPC 12 | 050169565414 |
| Width [Metric] | 13.3350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Cover Type | Blank |
| Material | 5654-1 |
| Width | 5.25 in |
| Gross Volume Per Pack | 38.16 |
| Gross Volume per Pack Metric | 625.31 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |