or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® 35ST10 XCELERATOR™ 85-366 Stereo Jack, Polymer
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® 35ST10 XCELERATOR™ 85-366 Stereo Jack, Polymer
SKU732659
MFGR #35ST10
Your Cost: $107.08/ea
Hubbell™s 3.5mm Stereo Jack is the perfect solution for distributing audio signal to-and-from components. Today™s computers and portable electronic devices have standardized on the 3.5mm stereo jack for audio and microphone inputs and outputs. Having this style connection in the work area has become a requirement. Requiring no soldering, these connectors install with a snap and provide a quick plug in style termination. Hubbell™s 3.5mm Stereo Jacks are available in 7 standard Hubbell colors and flush mount into all iSTATION plates, modules, frames, surface housings, and UDX iSTATION multimedia panels. Create a customized multimedia work station by adding a 3.5mm Stereo Jack along with Hubbell™s other AV modules.
Hubbell™s 3.5mm Stereo Jack is the perfect solution for distributing audio signal to-and-from components. Today™s computers and portable electronic devices have standardized on the 3.5mm stereo jack for audio and microphone inputs and outputs. Having this style connection in the work area has become a requirement. Requiring no soldering, these connectors install with a snap and provide a quick plug in style termination. Hubbell™s 3.5mm Stereo Jacks are available in 7 standard Hubbell colors and flush mount into all iSTATION plates, modules, frames, surface housings, and UDX iSTATION multimedia panels. Create a customized multimedia work station by adding a 3.5mm Stereo Jack along with Hubbell™s other AV modules.
Application Bulk 3.5mm Stereo Jacks ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number 35ST10 Color Black Connector Type Screw Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0850 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694010 Height 0.40 in Height [Metric] 1.0160 cm Length 6.70 in Length [Metric] 17.0180 cm Manufacturer Hubbell Mounting Snap-On- Snap-Fit Returnable Y Standard TIA/EIA-568 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Copper Audio and Video Type Keystone Snap-Fit/Snap-On Standard UNSPSC 39121444 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Bulk 3.5mm Stereo Jacks |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 35ST10 |
| Color | Black |
| Connector Type | Screw |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0850 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694010 |
| Height | 0.40 in |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Length | 6.70 in |
| Length [Metric] | 17.0180 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Mounting | Snap-On- Snap-Fit |
| Returnable | Y |
| Standard | TIA/EIA-568 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Copper Audio and Video |
| Type | Keystone Snap-Fit/Snap-On Standard |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |