or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Honeywell MICRO SWITCH™ 914CE2-Q Compact Precision Limit Switch, 125/250 VAC, 3 A, Roller Top Plunger Actuator, 1NO-1NC/DPDT Contact, 1 Poles
Honeywell MICRO SWITCH™ 914CE2-Q Compact Precision Limit Switch, 125/250 VAC, 3 A, Roller Top Plunger Actuator, 1NO-1NC/DPDT Contact, 1 Poles
SKU29170
MFGR #914CE2-Q
Your Cost: $211.27/ea
Honeywell MICRO SWITCH™ Limit Switch, Compact Precision, Series: 914CE, 125/250 VAC, 3 A, 200 Hz, 1/10 hp, 1NO-1NC/DPDT, 1 Poles, Snap, Roller Top Plunger, Quick-Connect, NEMA 1/2/3/3R/4/6/6P/13/IP66/67/68, Screw Mount, 1.73 in H x 1.57 in W x 0.63 in D, 10000000 Cycles Operating Cycles, 0 to 105 deg C Operating, Die Cast Zinc
Honeywell MICRO SWITCH™ Limit Switch, Compact Precision, Series: 914CE, 125/250 VAC, 3 A, 200 Hz, 1/10 hp, 1NO-1NC/DPDT, 1 Poles, Snap, Roller Top Plunger, Quick-Connect, NEMA 1/2/3/3R/4/6/6P/13/IP66/67/68, Screw Mount, 1.73 in H x 1.57 in W x 0.63 in D, 10000000 Cycles Operating Cycles, 0 to 105 deg C Operating, Die Cast Zinc
Action Snap Catalog Number 914CE2-Q Connection Type Quick-Connect Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/6/6P/13/IP66/67/68 Frequency Rating 200 Hz Gross Weight Per Pack 0.3850 lb Material Die Cast Zinc Mounting Type Screw Number Of Poles 1 Operating Cycles 10000000 Cycles Operating Temperature 0 to 105 °C Power Rating 1/10 hp Series 914CE Size 1.73 in H x 1.57 in W x 0.63 in D Standards cURus cULus Listed, CE Marked, IEC 947-5-1 Approved, EN 60947-5-1 Standard Type Compact Precision UPC 11 78454982830 UPC 12 78454982830 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Honeywell Manufacturer Honeywell Actuator Roller Top Plunger Amperage Rating 3 A Contact Configuration 1NO-1NC/DPDT Voltage Rating 125/250 VAC 10 G - IEC68-2-6 vibration Compact construction for minimal real estate on equipment Gang mounting capability to provide a multi-plunger limit switch Rugged, die cast zinc housing for many demanding environments Variety of cable length options and choice of side or bottom exit cable/connector for design flexibility Functionality over a wide temperature range with factory sealed connectors or wiring 0.071 in pretravel 0.004 in differential travel 0.118 in over travel 2.75 in-lb operating force 3 pollution degree, 0.003 to 0.1 m/s actuation speed, 50 g IEC68-2-27 shock Switches are pre-leaded (UL cable) or supplied with a M12 four-pin connector to decrease installation time Rugged, compact switch with a 25 mm hole-hole mounting footprint SJTO 4 x 0.75 sq-mm (18 AWG) cable terminations Silver contacts 1.19 in free position 1.12 in free position Bottom cable exit DC type single keyway connectors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Catalog Number | 914CE2-Q |
| Connection Type | Quick-Connect |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/6/6P/13/IP66/67/68 |
| Frequency Rating | 200 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.3850 lb |
| Material | Die Cast Zinc |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 10000000 Cycles |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Power Rating | 1/10 hp |
| Series | 914CE |
| Size | 1.73 in H x 1.57 in W x 0.63 in D |
| Standards | cURus cULus Listed, CE Marked, IEC 947-5-1 Approved, EN 60947-5-1 Standard |
| Type | Compact Precision |
| UPC 11 | 78454982830 |
| UPC 12 | 78454982830 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Honeywell |
| Manufacturer | Honeywell |
| Actuator | Roller Top Plunger |
| Amperage Rating | 3 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC/DPDT |
| Voltage Rating | 125/250 VAC |
| 10 G - IEC68-2-6 vibration |
| Compact construction for minimal real estate on equipment |
| Gang mounting capability to provide a multi-plunger limit switch |
| Rugged, die cast zinc housing for many demanding environments |
| Variety of cable length options and choice of side or bottom exit cable/connector for design flexibility |
| Functionality over a wide temperature range with factory sealed connectors or wiring |
| 0.071 in pretravel |
| 0.004 in differential travel |
| 0.118 in over travel |
| 2.75 in-lb operating force |
| 3 pollution degree, 0.003 to 0.1 m/s actuation speed, 50 g IEC68-2-27 shock |
| Switches are pre-leaded (UL cable) or supplied with a M12 four-pin connector to decrease installation time |
| Rugged, compact switch with a 25 mm hole-hole mounting footprint |
| SJTO 4 x 0.75 sq-mm (18 AWG) cable terminations |
| Silver contacts |
| 1.19 in free position |
| 1.12 in free position |
| Bottom cable exit |
| DC type single keyway connectors |