or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Honeywell BZ-2RW82255-A2-S MICRO SWITCH™ BZ Series Premium Standard Large Basic Switch, 250 VAC, 15 A, Roller Lever Actuator, SPDT
Honeywell BZ-2RW82255-A2-S MICRO SWITCH™ BZ Series Premium Standard Large Basic Switch, 250 VAC, 15 A, Roller Lever Actuator, SPDT
SKUPDW~5303948
MFGR #BZ-2RW82255-A2-S
Call For Price
MICRO SWITCH™ BZ/BA/BM/BE Series premium, large snap-action switches offer precision operation and sensitive differential travel. These Series meet various international agency requirements, and are often used for precision on/off applications, as well as end of limit, presence/absence, and manual operator interface functions. Configured options with BZ, BA, BM, and BE switches provide a wide variety of operating and interface characteristics. BZ/WZ/YZ switches are 15 A; BA/WA/YA switches are 20 A; BM/WM/YM switches are 22 A; and BE/WE/YE switches are 25 A.
MICRO SWITCH™ BZ/BA/BM/BE Series premium, large snap-action switches offer precision operation and sensitive differential travel. These Series meet various international agency requirements, and are often used for precision on/off applications, as well as end of limit, presence/absence, and manual operator interface functions. Configured options with BZ, BA, BM, and BE switches provide a wide variety of operating and interface characteristics. BZ/WZ/YZ switches are 15 A; BA/WA/YA switches are 20 A; BM/WM/YM switches are 22 A; and BE/WE/YE switches are 25 A.
Action Snap Actuator Lever/Roller Amperage Rating 15 A Brand Honeywell Catalog Number BZ-2RW82255-A2-S Connection Type Threaded Contact Configuration SPDT Country of Origin US Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Manufacturer Selecta Products Inc. Material Phenolic Number Of Poles 1 Series BZ Series Standards CE 61058-1, CSA LR41372, UL E12252 Stock Status NONSTOCK Type Premium Standard UPC 11 66119114036 Voltage Rating 250 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Actuator | Lever/Roller |
| Amperage Rating | 15 A |
| Brand | Honeywell |
| Catalog Number | BZ-2RW82255-A2-S |
| Connection Type | Threaded |
| Contact Configuration | SPDT |
| Country of Origin | US |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Manufacturer | Selecta Products Inc. |
| Material | Phenolic |
| Number Of Poles | 1 |
| Series | BZ Series |
| Standards | CE 61058-1, CSA LR41372, UL E12252 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Premium Standard |
| UPC 11 | 66119114036 |
| Voltage Rating | 250 VAC |