or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU540775
MFGR #M360616G307
Your Cost: $4,542.18/ea
List: Hoffman Genesis™ Air Conditioner, Indoor, 115 VAC, 10 A, 1150 W, 50/60 Hz, 5000/6000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, Thermostat Control, 10 to 52 deg C, Plug Mount, Mild Steel, Gray, 38.72 in H x 15 in W x 11.33 in D
Hoffman Genesis™ Air Conditioner, Indoor, 115 VAC, 10 A, 1150 W, 50/60 Hz, 5000/6000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, Thermostat Control, 10 to 52 deg C, Plug Mount, Mild Steel, Gray, 38.72 in H x 15 in W x 11.33 in D
ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number M360616G307 Color Gray Control Type Thermostat Country of Origin US Currency USD Enclosure Type NEMA 12 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 5.69 Gross Volume UOM FC Gross Weight per Pack Metric 48.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8415820105 Height 40.00 in Height [Metric] 101.6000 cm Length 17.25 in Length [Metric] 43.8150 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Mounting Type Plug-In Replacement Catalog Number N360616G050 Returnable N Stock Status NONSTOCK Type 1-Phase Indoor UNSPSC 40101701 UPC 11 78351019292 UPC 12 78351019292 Voltage Rating 115 VAC Width 14.25 in Width [Metric] 36.1950 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | M360616G307 |
| Color | Gray |
| Control Type | Thermostat |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 12 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 5.69 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight per Pack Metric | 48.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8415820105 |
| Height | 40.00 in |
| Height [Metric] | 101.6000 cm |
| Length | 17.25 in |
| Length [Metric] | 43.8150 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Plug-In |
| Replacement Catalog Number | N360616G050 |
| Returnable | N |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 1-Phase Indoor |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC 11 | 78351019292 |
| UPC 12 | 78351019292 |
| Voltage Rating | 115 VAC |
| Width | 14.25 in |
| Width [Metric] | 36.1950 cm |