or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Harger® Ultraweld GO344/0B Type GO Weld Metal Mold, 4/0 AWG Conductor, 3/4 in Rod, Cable to Ground Rod, Graphite
Harger® Ultraweld GO344/0B Type GO Weld Metal Mold, 4/0 AWG Conductor, 3/4 in Rod, Cable to Ground Rod, Graphite
SKU142660
MFGR #GO344/0B
$/ea
Harger® Ultraweld Weld Metal Mold, Type GO, 4/0 AWG Conductor, 3/4 in Rod, Cable to Ground Rod, B Mold Price Key, MH1 Handle Clamp, 115 Welding Powder, Graphite
Harger® Ultraweld Weld Metal Mold, Type GO, 4/0 AWG Conductor, 3/4 in Rod, Cable to Ground Rod, B Mold Price Key, MH1 Handle Clamp, 115 Welding Powder, Graphite
Application Exothermic Welding ARRA Compliant Y Brand Harger® Buy American Compliant Y Catalog Number GO344/0B Conductor Size 4/0 AWG Connection Type Cable to Ground Rod Country of Origin US End Connection 4/0 to 3/4 Grd Rod EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.6300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.65 Gross Weight UOM Metric kg Handle Clamp MH1 Handle Clamp Type MH1 Height 8.00 in Height [Metric] 20.3200 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Harger Lightning & Grounding Material Graphite Mold Price Key B Rod Size 3/4 in Size B Specifications 115 Welding Powder Stock Status NONSTOCK Sub Brand Ultraweld Exothermic Connections Type GO UNSPSC 39121457 UPC 11 80847501267 UPC 12 80847501267 Welding Powder Size 115 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Exothermic Welding
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Exothermic Welding |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Harger® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | GO344/0B |
| Conductor Size | 4/0 AWG |
| Connection Type | Cable to Ground Rod |
| Country of Origin | US |
| End Connection | 4/0 to 3/4 Grd Rod |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.6300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Clamp | MH1 |
| Handle Clamp Type | MH1 |
| Height | 8.00 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Harger Lightning & Grounding |
| Material | Graphite |
| Mold Price Key | B |
| Rod Size | 3/4 in |
| Size | B |
| Specifications | 115 Welding Powder |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Ultraweld Exothermic Connections |
| Type | GO |
| UNSPSC | 39121457 |
| UPC 11 | 80847501267 |
| UPC 12 | 80847501267 |
| Welding Powder Size | 115 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Exothermic Welding |