or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Harger® TGBI14420TMGB Main Grounding Busbar, 20 in L x 4 in W, 30 Holes
SKU889377
MFGR #TGBI14420TMGB
Your Cost: $354.36/ea
Harger® Main Grounding Busbar, 4 in Bar Width, 20 in Bar Length, 1/4 in Bar Thickness, 30 Holes, 5/16 in, 7/16 in Hole Dia, Electro-Plated Tin
Harger® Main Grounding Busbar, 4 in Bar Width, 20 in Bar Length, 1/4 in Bar Thickness, 30 Holes, 5/16 in, 7/16 in Hole Dia, Electro-Plated Tin
ARRA Compliant C Bar Thickness 1/4 in Brand Harger® Buy American Compliant C Catalog Number TGBI14420TMGB Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Finish Electro-Plated Tin Gross Weight Per Pack 7.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.45 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Length 24.00 in Length [Metric] 60.9600 cm Manufacturer Harger Lightning & Grounding Material Tinned Copper Number Of Holes 30 Standard UL Listed 467 Standards UL ListedRoHS CompliantMeets BICSITIA 607 Standard Stock Status NONSTOCK Sub Brand Grounding Type Ground Bar Assembly UNSPSC 39121311 UPC 11 80847503910 UPC 12 80847503910 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Bar Thickness | 1/4 in |
| Brand | Harger® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TGBI14420TMGB |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Electro-Plated Tin |
| Gross Weight Per Pack | 7.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Length | 24.00 in |
| Length [Metric] | 60.9600 cm |
| Manufacturer | Harger Lightning & Grounding |
| Material | Tinned Copper |
| Number Of Holes | 30 |
| Standard | UL Listed 467 |
| Standards | UL ListedRoHS CompliantMeets BICSITIA 607 Standard |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Grounding |
| Type | Ground Bar Assembly |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 80847503910 |
| UPC 12 | 80847503910 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |