or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Harger® GBI1446J J-Pattern Ground Bar, 6 in L x 4 in W x 1/4 in H
SKU541403
MFGR #GBI1446J
Your Cost: $153.46/ea
Harger® Ground Bar, J-Pattern, 4 in Bar Width, 6 in Bar Length, 1/4 in Bar Height, 9 Mounting Hole Quantity, Copper
Harger® Ground Bar, J-Pattern, 4 in Bar Width, 6 in Bar Length, 1/4 in Bar Height, 9 Mounting Hole Quantity, Copper
Application J Pattern ARRA Compliant C Bar Width 4 in Brand Harger® Buy American Compliant C Catalog Number GBI1446J Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Finish Stainless Steel Gross Weight Per Pack 3.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Length 24.00 in Length [Metric] 60.9600 cm Manufacturer Harger Lightning & Grounding Material Copper Mounting 9 - 7/16" Mounting Holes Mounting Hole Quantity 9 Standard UL Listed 467 Standards UL 467, RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Grounding Type Ground Bar Assembly UNSPSC 39121311 UPC 11 80847500224 UPC 12 80847500224 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Insulation Class 2 - 1.88" insulators
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | J Pattern |
| ARRA Compliant | C |
| Bar Width | 4 in |
| Brand | Harger® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GBI1446J |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 3.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Length | 24.00 in |
| Length [Metric] | 60.9600 cm |
| Manufacturer | Harger Lightning & Grounding |
| Material | Copper |
| Mounting | 9 - 7/16" Mounting Holes |
| Mounting Hole Quantity | 9 |
| Standard | UL Listed 467 |
| Standards | UL 467, RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Grounding |
| Type | Ground Bar Assembly |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 80847500224 |
| UPC 12 | 80847500224 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Insulation Class | 2 - 1.88" insulators |