or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo seleCCTable™ HLA406VWFL9FS1EMWR Round Downlight With Remote Driver/Junction Box, LED Lamp, 11 W Fixture, 120 V, Die Cast Aluminum Hou
Halo seleCCTable™ HLA406VWFL9FS1EMWR Round Downlight With Remote Driver/Junction Box, LED Lamp, 11 W Fixture, 120 V, Die Cast Aluminum Hou
SKU1358458
MFGR #HLA406VWFL9FS1EMWR
$/ea
Halo seleCCTable™ Downlight, Round, Series: HLA4, 120 V, 11 W Fixture, 0.087 A, LED Lamp, 11 W Lamp, 1 Lamps, 66.34 Lumens/W, 50000 hr Average Life, Matte White Light, 2700 to 5000 K Color, 90 CRI, Dimmable Ballast, 670 Lumens, IP44 Enclosure, Surface Mount, Die Cast Aluminum Housing, 3.1 in Dia
Halo seleCCTable™ Downlight, Round, Series: HLA4, 120 V, 11 W Fixture, 0.087 A, LED Lamp, 11 W Lamp, 1 Lamps, 66.34 Lumens/W, 50000 hr Average Life, Matte White Light, 2700 to 5000 K Color, 90 CRI, Dimmable Ballast, 670 Lumens, IP44 Enclosure, Surface Mount, Die Cast Aluminum Housing, 3.1 in Dia
Amperage Rating .087 Application Lighting Applications ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number HLA406VWFL9FS1EMWR Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539500090 Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Length 5.19 in Length [Metric] 13.1775 cm Mounting Surface Mount Number Of Lamps 1 Standard Energy Star Certified;IECC Compliant;UL Listed;AIR-TITE (TM) Certified ASTM E283;RoHS Compliant Style (blank) Sub Brand HLA4 LED 4" MicroEdgeâ„¢ Direct Mount Downlight Type HLA Semi Recessed Adjustable Gimbal Module UNSPSC 32151502 UPC 11 08008386360 UPC 12 080083863600 Wattage 11 W Width 3.44 in Width [Metric] 8.7325 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Lighting Applications Direct mount - does not require recessed housing or junction box Direct mount does not require recessed housing or junction box Round or square flange, 40 deg (FL) or 80 deg (VWFL) beam distribution Achieves L70 at 50000 hr in IC and non-IC applications 90 CRI (min), R9 50 and color accuracy within 4 SDCM Wet location listed for showers and protected ceilings Driver 120 V 50 to 60 Hz, LE and TE phase cut 5% dimming Recyclable 4-color unit carton suitable for point of purchase merchandising display
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .087 |
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HLA406VWFL9FS1EMWR |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539500090 |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length | 5.19 in |
| Length [Metric] | 13.1775 cm |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | Energy Star Certified;IECC Compliant;UL Listed;AIR-TITE (TM) Certified ASTM E283;RoHS Compliant |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | HLA4 LED 4" MicroEdgeâ„¢ Direct Mount Downlight |
| Type | HLA Semi Recessed Adjustable Gimbal Module |
| UNSPSC | 32151502 |
| UPC 11 | 08008386360 |
| UPC 12 | 080083863600 |
| Wattage | 11 W |
| Width | 3.44 in |
| Width [Metric] | 8.7325 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Lighting Applications |
| Direct mount - does not require recessed housing or junction box |
| Direct mount does not require recessed housing or junction box |
| Round or square flange, 40 deg (FL) or 80 deg (VWFL) beam distribution |
| Achieves L70 at 50000 hr in IC and non-IC applications |
| 90 CRI (min), R9 50 and color accuracy within 4 SDCM |
| Wet location listed for showers and protected ceilings |
| Driver 120 V 50 to 60 Hz, LE and TE phase cut 5% dimming |
| Recyclable 4-color unit carton suitable for point of purchase merchandising display |