or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Halo WP1850LPC Dusk-to-Dawn Wallpack Light With Photocontrol, (1) LED Lamp, 18.7 W Fixture, 120 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
Halo WP1850LPC Dusk-to-Dawn Wallpack Light With Photocontrol, (1) LED Lamp, 18.7 W Fixture, 120 VAC, Bronze Housing
SKUPDW~12319914
MFGR #WP1850LPC
$/ea
Halo Wallpack Light, Dusk-to-Dawn, Series: WP Series, 120 VAC, 18.7 W Fixture, 0.103 A, LED Lamp, 1 Lamp, 85.6 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 73 CRI, 1600 Lumens, Polycarbonate Housing Material, Bronze Housing Finish, 7.87 in L x 3.94 in W x 6.5 in H Dimensions
Halo Wallpack Light, Dusk-to-Dawn, Series: WP Series, 120 VAC, 18.7 W Fixture, 0.103 A, LED Lamp, 1 Lamp, 85.6 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 73 CRI, 1600 Lumens, Polycarbonate Housing Material, Bronze Housing Finish, 7.87 in L x 3.94 in W x 6.5 in H Dimensions
Amperage Rating 0.103 Application Illuminating Residential, Light Commercial, Apartments and Hotel Buildings ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number WP1850LPC Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405426000 Height 6.50 in Height [Metric] 16.5100 cm Length 7.88 in Length [Metric] 20.0025 cm Number Of Lamps 1 Size 7.87 IN Length 3.94 IN Width 6.5 IN Height Standard ENERGY STAR Qualified;UL/cUL Listed - Wet Location;Lighting Facts Approved Style (blank) Sub Brand HALO Outdoor LED Wall Pack Security Floodlight Type Floodlight UNSPSC 39111503 UPC 11 08008372027 UPC 12 080083720279 Width 3.94 in Width [Metric] 10.0025 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Illuminating Residential, Light Commercial, Apartments and Hotel Buildings Maintenance-free LEDs with 50,000 hours of life
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.103 |
| Application | Illuminating Residential, Light Commercial, Apartments and Hotel Buildings |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WP1850LPC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405426000 |
| Height | 6.50 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Length | 7.88 in |
| Length [Metric] | 20.0025 cm |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 7.87 IN Length 3.94 IN Width 6.5 IN Height |
| Standard | ENERGY STAR Qualified;UL/cUL Listed - Wet Location;Lighting Facts Approved |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | HALO Outdoor LED Wall Pack Security Floodlight |
| Type | Floodlight |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 08008372027 |
| UPC 12 | 080083720279 |
| Width | 3.94 in |
| Width [Metric] | 10.0025 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Illuminating Residential, Light Commercial, Apartments and Hotel Buildings |
| Maintenance-free LEDs with 50,000 hours of life |