or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo WP1150LPC Dusk to Dawn Wall Pack Light, (1) LED Lamp, 120 V
SKU1185226
MFGR #WP1150LPC
$/ea
EATON Wall Pack Light, Dusk to Dawn, Series: WP11, 120 V, 0.103 A, LED Lamp, 84 W Lamp, 1 Lamps, 84 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 85 CRI, 1180 Lumens, Wall Mounting, Bronze Housing Material, 5.94 in W x 3.94 in D x 11.25 in H
EATON Wall Pack Light, Dusk to Dawn, Series: WP11, 120 V, 0.103 A, LED Lamp, 84 W Lamp, 1 Lamps, 84 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 85 CRI, 1180 Lumens, Wall Mounting, Bronze Housing Material, 5.94 in W x 3.94 in D x 11.25 in H
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WP1150LPC Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 1.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 6.50 in Height [Metric] 16.5100 cm Length 7.87 in Length [Metric] 19.9898 cm UNSPSC 39111503 UPC 11 08008375416 UPC 12 080083754168 Width 3.94 in Width [Metric] 10.0076 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions High impact, weather-resistant housing and lens Mounts to standard recessed junction boxes Maintenance-free LEDs with 50000 hr of life
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WP1150LPC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 6.50 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Length | 7.87 in |
| Length [Metric] | 19.9898 cm |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 08008375416 |
| UPC 12 | 080083754168 |
| Width | 3.94 in |
| Width [Metric] | 10.0076 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| High impact, weather-resistant housing and lens |
| Mounts to standard recessed junction boxes |
| Maintenance-free LEDs with 50000 hr of life |