or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Halo WP1135LPC Dusk-to-Dawn Wallpack Light With Photocontrol, (1) LED Lamp, 13.8 W Fixture, 120 VAC, Bronze Housing
Cooper Lighting Solutions
Halo WP1135LPC Dusk-to-Dawn Wallpack Light With Photocontrol, (1) LED Lamp, 13.8 W Fixture, 120 VAC, Bronze Housing
SKUPDW~13303593
MFGR #WP1135LPC
$/ea
Halo Wallpack Light, Dusk-to-Dawn, Series: WP Series, 120 VAC, 13.8 W Fixture, 0.103 A, LED Lamp, 1 Lamp, 90 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 85 CRI, 1220 Lumens, Polycarbonate Housing Material, Bronze Housing Finish, 5.94 in W x 3.94 in D x 11.25 in H Dimensions
Halo Wallpack Light, Dusk-to-Dawn, Series: WP Series, 120 VAC, 13.8 W Fixture, 0.103 A, LED Lamp, 1 Lamp, 90 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 85 CRI, 1220 Lumens, Polycarbonate Housing Material, Bronze Housing Finish, 5.94 in W x 3.94 in D x 11.25 in H Dimensions
Application For multi-family, light commercial and wall mounted lighting in public areas ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WP1135LPC Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 8.60 in Height [Metric] 21.8440 cm Length 6.20 in Length [Metric] 15.7480 cm UNSPSC 39111503 UPC 11 08008376039 UPC 12 080083760398 Width 4.30 in Width [Metric] 10.9220 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions For multi-family, light commercial and wall mounted lighting in public areas Maintenance-free LEDs with 50000 hr of life Integral photo control provides night time on day time Off functionality High-impact, weather-resistant housing and lens Area coverage equivalence up to 100 W incandescent or 26 W CFL
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For multi-family, light commercial and wall mounted lighting in public areas |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WP1135LPC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 8.60 in |
| Height [Metric] | 21.8440 cm |
| Length | 6.20 in |
| Length [Metric] | 15.7480 cm |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 08008376039 |
| UPC 12 | 080083760398 |
| Width | 4.30 in |
| Width [Metric] | 10.9220 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| For multi-family, light commercial and wall mounted lighting in public areas |
| Maintenance-free LEDs with 50000 hr of life |
| Integral photo control provides night time on day time Off functionality |
| High-impact, weather-resistant housing and lens |
| Area coverage equivalence up to 100 W incandescent or 26 W CFL |