or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo TRM6MB Trim Ring, 6" Metal, Matte Black
Custom_Product_Images_Illustration
Halo TRM6MB Trim Ring, 6" Metal, Matte Black
SKU485612
MFGR #TRM6MB
$/ea
Halo Lighting Trim, 6 in Inside Dia, 7-1/4 in Outside Dia, 6-1/4 in Height, 8.37 in Width, 8.37 in Depth, Ceiling Mount, Matte Black
Halo Lighting Trim, 6 in Inside Dia, 7-1/4 in Outside Dia, 6-1/4 in Height, 8.37 in Width, 8.37 in Depth, Ceiling Mount, Matte Black
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number TRM6MB Construction N/A Country of Origin US Currency USD Diameter 6 Inch EU RoHS Indicator C Fixture Type Trim Gross Weight Per Pack 0.2030 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405994090 Height 6.25 in Height [Metric] 15.8750 cm Length 8.37 in Length [Metric] 21.2598 cm Mounting Recessed Shape Circle Size 8.37 IN Length 8.37 IN Width 6.25 IN Height Standard N/A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN:EAR99NLR Style (blank) Sub Brand Designer Finish Trim Rings Type ACCESSORIES UNSPSC 39111531 UPC 11 66240014916 UPC 12 662400149163 Voltage Rating N/A Width 8.37 in Width [Metric] 21.2598 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Metal Lighting Available in a variety of finishes Designer finish trim ring Accepts a wide variety of lamps Accepts a wide variety of lamps
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TRM6MB |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Diameter | 6 Inch |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Trim |
| Gross Weight Per Pack | 0.2030 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405994090 |
| Height | 6.25 in |
| Height [Metric] | 15.8750 cm |
| Length | 8.37 in |
| Length [Metric] | 21.2598 cm |
| Mounting | Recessed |
| Shape | Circle |
| Size | 8.37 IN Length 8.37 IN Width 6.25 IN Height |
| Standard | N/A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN:EAR99NLR |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | Designer Finish Trim Rings |
| Type | ACCESSORIES |
| UNSPSC | 39111531 |
| UPC 11 | 66240014916 |
| UPC 12 | 662400149163 |
| Voltage Rating | N/A |
| Width | 8.37 in |
| Width [Metric] | 21.2598 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Metal |
| Lighting |
| Available in a variety of finishes |
| Designer finish trim ring |
| Accepts a wide variety of lamps |
| Accepts a wide variety of lamps |