or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo SMD6S6927WHDM SMD6S-DM Square Downlight, (1) LED Lamp, 10 W Fixture, 120 V
Custom_Product_Images_Illustration
Halo SMD6S6927WHDM SMD6S-DM Square Downlight, (1) LED Lamp, 10 W Fixture, 120 V
SKU1147964
MFGR #SMD6S6927WHDM
$/ea
Halo Downlight, Square, Series: SMD6S-DM, 120 V, 10 W Fixture, 0.085 A, LED Lamp, 1 Lamp, 75 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, White Light, 2700 K Color Temperature, 92 CRI, Dimmable Ballast, Polycarbonate Diffuser Lens, 750 Lumens, Spray Foam Insulation, Surface Mounting, Aluminum Housing Material, 8-1/2 in Dia x 2 in H Dimensions
Halo Downlight, Square, Series: SMD6S-DM, 120 V, 10 W Fixture, 0.085 A, LED Lamp, 1 Lamp, 75 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, White Light, 2700 K Color Temperature, 92 CRI, Dimmable Ballast, Polycarbonate Diffuser Lens, 750 Lumens, Spray Foam Insulation, Surface Mounting, Aluminum Housing Material, 8-1/2 in Dia x 2 in H Dimensions
Amperage Rating 0.085A Application Residential, Commercial and Lighting Applications ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number SMD6S6927WHDM Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish White Gross Weight Per Pack 0.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539520091 Height 10.75 in Height [Metric] 27.3050 cm Length 9.25 in Length [Metric] 23.4950 cm Lens Polystyrene Material Aluminum Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;Energy Star Certified;Airtite Style (blank) Sub Brand SMD6-DM LED 6" Direct-Mount Surface Downlights Type SMD6-DM LED UNSPSC 39111515 UPC 11 08008376691 UPC 12 080083766918 Wattage 10 W Width 3.31 in Width [Metric] 8.4150 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Residential, Commercial and Lighting Applications Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution Non-electrically conductive polycarbonate frame housing Gaskets closed cell gasket achieves restrictive airflow and wet location requirements without add Optics precision acrylic light guide organizes source flux into wide distribution with 1.2 to 1.4 spacing crit Mid power LED array provide a uniform source with high efficiency and long life Driver integral 120 V 50/60 Hz constant current driver provides noise free operation Mounting/retention SMD-DM with spring clips requires no housing or junction box
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.085A |
| Application | Residential, Commercial and Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SMD6S6927WHDM |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 0.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539520091 |
| Height | 10.75 in |
| Height [Metric] | 27.3050 cm |
| Length | 9.25 in |
| Length [Metric] | 23.4950 cm |
| Lens | Polystyrene |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;Energy Star Certified;Airtite |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | SMD6-DM LED 6" Direct-Mount Surface Downlights |
| Type | SMD6-DM LED |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 08008376691 |
| UPC 12 | 080083766918 |
| Wattage | 10 W |
| Width | 3.31 in |
| Width [Metric] | 8.4150 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Residential, Commercial and Lighting Applications |
| Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution |
| Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution |
| Non-electrically conductive polycarbonate frame housing |
| Gaskets closed cell gasket achieves restrictive airflow and wet location requirements without add |
| Optics precision acrylic light guide organizes source flux into wide distribution with 1.2 to 1.4 spacing crit |
| Mid power LED array provide a uniform source with high efficiency and long life |
| Driver integral 120 V 50/60 Hz constant current driver provides noise free operation |
| Mounting/retention SMD-DM with spring clips requires no housing or junction box |