or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo SMD6R6950WHDM SMD6-DM Round Direct Mount Downlight, (1) LED Lamp, 9.8 W Fixture, 120 V, Matte White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Halo SMD6R6950WHDM SMD6-DM Round Direct Mount Downlight, (1) LED Lamp, 9.8 W Fixture, 120 V, Matte White Housing
SKUPDW~12586839
MFGR #SMD6R6950WHDM
$/ea
Halo Downlight, Round Direct Mount, Series: SMD6-DM, 120 V, 9.8 W Fixture, 0.0811 A, LED Lamp, 1 Lamp, 80 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 90 CRI, Dimmable Ballast, High-Impact Diffuse Polystyrene Lens, 600 Lumens, Spray Foam Insulation, Surface Mounting, Stamped Aluminum Housing Material, Matte White Housing Finish, 6 in Dia Dimensions
Halo Downlight, Round Direct Mount, Series: SMD6-DM, 120 V, 9.8 W Fixture, 0.0811 A, LED Lamp, 1 Lamp, 80 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, 90 CRI, Dimmable Ballast, High-Impact Diffuse Polystyrene Lens, 600 Lumens, Spray Foam Insulation, Surface Mounting, Stamped Aluminum Housing Material, Matte White Housing Finish, 6 in Dia Dimensions
Amperage Rating 0.0811A Application Lighting Application ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number SMD6R6950WHDM Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish White Gross Weight Per Pack 0.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539520091 Height 10.75 in Height [Metric] 27.3050 cm Length 9.25 in Length [Metric] 23.4950 cm Lens Polystyrene Material Aluminum Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;Energy Star Certified;Airtite Style (blank) Sub Brand SMD6-DM LED 6" Direct-Mount Surface Downlights Type SMD6-DM LED UNSPSC 39111515 UPC 11 08008376781 UPC 12 080083767816 Wattage 9.8 W Width 3.31 in Width [Metric] 8.4150 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Lighting Application Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution Round and square surface mount downlights with integral junction box Mounts into drywall ceiling/wall (no junction box or housing required) Ultra-low profile with wide distribution L70 at 50000 hr (70% lumen maintenance at 50000 hr) Wet location listed for showers and protected ceilings Damp location listed for indoor ceiling or wall mounting 120 V, phase dimming down to 5%
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.0811A |
| Application | Lighting Application |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SMD6R6950WHDM |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 0.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539520091 |
| Height | 10.75 in |
| Height [Metric] | 27.3050 cm |
| Length | 9.25 in |
| Length [Metric] | 23.4950 cm |
| Lens | Polystyrene |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;Energy Star Certified;Airtite |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | SMD6-DM LED 6" Direct-Mount Surface Downlights |
| Type | SMD6-DM LED |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 08008376781 |
| UPC 12 | 080083767816 |
| Wattage | 9.8 W |
| Width | 3.31 in |
| Width [Metric] | 8.4150 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Lighting Application |
| Ultra-low profile surface luminaire with wide distribution |
| Round and square surface mount downlights with integral junction box |
| Mounts into drywall ceiling/wall (no junction box or housing required) |
| Ultra-low profile with wide distribution |
| L70 at 50000 hr (70% lumen maintenance at 50000 hr) |
| Wet location listed for showers and protected ceilings |
| Damp location listed for indoor ceiling or wall mounting |
| 120 V, phase dimming down to 5% |