or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo SLD4BRKT Mounting Bracket, For Use With 4 in Surface LED Junction Box, Ceiling Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Halo SLD4BRKT Mounting Bracket, For Use With 4 in Surface LED Junction Box, Ceiling Mount
SKUPDW~12319828
MFGR #SLD4BRKT
$/ea
Halo Mounting Bracket, For Use With: 4 in Surface LED Junction Box, Ceiling Mount, 4-1/2 in L x 4-1/2 in W x 1-1/4 in H
Halo Mounting Bracket, For Use With: 4 in Surface LED Junction Box, Ceiling Mount, 4-1/2 in L x 4-1/2 in W x 1-1/4 in H
Application Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SLD4BRKT Construction N/A Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Replacement J-Box Bracket Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Lamp Type LED Length 4.50 in Length [Metric] 11.4300 cm Mounting Recessed Size 4.5 IN Length 4.5 IN Width 1.25 IN Height Sub Brand SLD4xJB LED Type SLD4 LED UNSPSC 39111820 UPC 11 08008370550 UPC 12 080083705504 Wattage N/A Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Brand Halo Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lighting Applications Ultra-low profile surface luminaire with downlighting distribution Ultra-low profile surface luminaire with downlighting distribution
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SLD4BRKT |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Replacement J-Box Bracket |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 4.50 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Mounting | Recessed |
| Size | 4.5 IN Length 4.5 IN Width 1.25 IN Height |
| Sub Brand | SLD4xJB LED |
| Type | SLD4 LED |
| UNSPSC | 39111820 |
| UPC 11 | 08008370550 |
| UPC 12 | 080083705504 |
| Wattage | N/A |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Brand | Halo |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lighting Applications |
| Ultra-low profile surface luminaire with downlighting distribution |
| Ultra-low profile surface luminaire with downlighting distribution |