or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo RSQ5089271EMWWB 5 in Aperture All Purpose Integrated Retrofit Module, LED Lamp, 120 VAC
Halo RSQ5089271EMWWB 5 in Aperture All Purpose Integrated Retrofit Module, LED Lamp, 120 VAC
SKUPDW~13060068
MFGR #RSQ5089271EMWWB
$/ea
Halo Retrofit Module, 5 in Aperture All Purpose Integrated, Series: RSQ5, 120 VAC, 0.078 A, LED Lamp, 9.3 W Lamp, E26 Lamp Base, 1 Lamps, 87.3 Lumens/W, Self-Flanged Square/Step Baffle Recessed Trim, 70000 hr Average Life, Warm White Light, 2700 K Color, 91 CRI, Standard 1E Dimming Driver Ballast, Regressed Flat/Square Shallow Lens, 812 Lumens, IP55 Enclosure, Ceiling Mount, 2.88 in H x 6.38 in W
Halo Retrofit Module, 5 in Aperture All Purpose Integrated, Series: RSQ5, 120 VAC, 0.078 A, LED Lamp, 9.3 W Lamp, E26 Lamp Base, 1 Lamps, 87.3 Lumens/W, Self-Flanged Square/Step Baffle Recessed Trim, 70000 hr Average Life, Warm White Light, 2700 K Color, 91 CRI, Standard 1E Dimming Driver Ballast, Regressed Flat/Square Shallow Lens, 812 Lumens, IP55 Enclosure, Ceiling Mount, 2.88 in H x 6.38 in W
Amperage Rating 0.078 Application Shower Lighting Applications ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number RSQ5089271EMWWB Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.53 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539500090 Height 6.50 in Height [Metric] 16.5100 cm Length 7.88 in Length [Metric] 20.0025 cm Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard cULus Listed - Wet Location;Airtite;RoHS Compliant;Energy Star;Title 24 Compliant;Showerlight;IECC Compliant Style (blank) Sub Brand RSQ5 All-Purpose Square LED Module Type 5" RSQ5 Square LED Module UNSPSC 32151502 UPC 11 08008382451 UPC 12 080083824519 Wattage 9 W Width 3.12 in Width [Metric] 7.9375 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V Shower Lighting Applications 90 CRI: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K CCT Select from 5 CCTs via switch - 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K CCT Retrofits existing 5 in housings with screwbase adapter included Use with Halo 5 in LED new construction and remodel housings Torsion spring or friction blade mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.078 |
| Application | Shower Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSQ5089271EMWWB |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539500090 |
| Height | 6.50 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Length | 7.88 in |
| Length [Metric] | 20.0025 cm |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | cULus Listed - Wet Location;Airtite;RoHS Compliant;Energy Star;Title 24 Compliant;Showerlight;IECC Compliant |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | RSQ5 All-Purpose Square LED Module |
| Type | 5" RSQ5 Square LED Module |
| UNSPSC | 32151502 |
| UPC 11 | 08008382451 |
| UPC 12 | 080083824519 |
| Wattage | 9 W |
| Width | 3.12 in |
| Width [Metric] | 7.9375 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| Shower Lighting Applications |
| 90 CRI: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K CCT |
| Select from 5 CCTs via switch - 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K CCT |
| Retrofits existing 5 in housings with screwbase adapter included |
| Use with Halo 5 in LED new construction and remodel housings |
| Torsion spring or friction blade mounting |