or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo
Halo H5T New Construction Recessed Housing, Incandescent Lamp, Non-Insulated Insulation, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Halo
Halo H5T New Construction Recessed Housing, Incandescent Lamp, Non-Insulated Insulation, 120 VAC
SKU13249
MFGR #H5T
$/ea
5" Housing Non-IC 120V Line Voltage
5" Housing Non-IC 120V Line Voltage
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number H5T Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.8600 lb Gross Weight per Pack Metric 1.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 7.00 in Height [Metric] 17.7800 cm Length 13.25 in Length [Metric] 33.6550 cm Lens N/A Material Steel Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard UL/cUL Listed 1598 Luminaire;UL/cUL Listed for Feed Through;cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;RoHS Compliant;IP Rated Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedcULus ListedECCN:EAR99NLR Style (blank) Sub Brand H5T Series Type 5" H5 Housing UNSPSC 39111802 UPC 11 66240060265 UPC 12 662400602651 Wattage N/A Width 14.50 in Width [Metric] 36.8300 cm Stock Status NONSTOCK Brand Halo Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type N/A Voltage Rating 120 V Lighting Got Nail!™ bar hangers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H5T |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.8600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 7.00 in |
| Height [Metric] | 17.7800 cm |
| Length | 13.25 in |
| Length [Metric] | 33.6550 cm |
| Lens | N/A |
| Material | Steel |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL/cUL Listed 1598 Luminaire;UL/cUL Listed for Feed Through;cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;RoHS Compliant;IP Rated |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedcULus ListedECCN:EAR99NLR |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | H5T Series |
| Type | 5" H5 Housing |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 66240060265 |
| UPC 12 | 662400602651 |
| Wattage | N/A |
| Width | 14.50 in |
| Width [Metric] | 36.8300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Halo |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | N/A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Lighting |
| Got Nail!™ bar hangers |